حوادث

افزایش کارتن‌خوابی و بیماری‌های ویروسی معتادان با جابه‌جایی مراکز کاهش آسیب از شوش و هرندی

رهبر خیریه متولد شده ، معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، در پاسخ به درخواست وزارت بهداشت ، درمان و رفاه اجتماعی برای جابجایی قربانیان برای کاهش مراکز آسیب گفت: معتادان گسترده به این مراکز مراجعه نمی کنند.

عباس دیمیلمازاده در گفت وگو با دانا نیوز وی گفت: اعتیاد و داروهای خواب آور بخشی از کل جامعه است و وزارت بهداشت موظف است سلامت این گروه را مطابق قانون و مقررات مختلف سیاست ها و قوانین کلی سیستم در نظر بگیرد. برنامه کاهش آسیب بخشی از برنامه سیاست کلی سیستم است و در ماده 15 قانون اجرای قانون و مواد مخدر ، یکی از ارکان اصلی برنامه ، گنجانده شده است.

دیمیلزه گفت که برنامه های کاهش آسیب به طور کلی باید در مجاورت فوری معتادان و داروهای خواب آور استفاده شود. واقعیت این است که اولین معتادان و افراد بی خانمان در همان منطقه بودند. ، مراکز کاهش آسیب در این محله برای خدمات رسانی به این گروه ایجاد شده اند. اینکه تصور کنیم مرکز کاهش آسیب در وهله اول تأسیس شده است ، اشتباه است و این امر منجر به جابجایی کارتن خواب ها شده است.

سیاست های کاهش آسیب توسط خیریه متولد شده طراحی می شود ، بنابراین مراکز کاهش آسیب بسیار به محل ملاقات معتادان نزدیک هستند ، زیرا اگر فاصله این مراکز با محل معتادان زیاد باشد ، معتادان به این مراکز مراجعه نمی کنند.

اگر مراکز کاهش آسیب جابجا شوند چه اتفاقی می افتد؟ وی گفت: جابجایی این مراکز باعث می شود معتادان از خدمات مناسب برخوردار نشوند. دو نوع مرکز کاهش آسیب در محله های شوشا ، مولوی و هرندی (مراکز پناهگاه شبانه و مراکز ترانزیت) وجود دارد. مراکز کاهش آسیب خوابگاه های معتاد را برای خواب معتادان در خیابان فراهم می کنند ، اما وقتی این مراکز جابجا می شوند ، آنها در خیابان می خوابند و ثانیا ، مشکلات ویروسی را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه با جابجایی تعداد معتادان در مناطق شوشا ، مولوی و هرندی به سایر مناطق شهر کاهش می یابد ، افزود: دسترسی به خدمات و کاهش آسیب ها کاهش می یابد. ؛ اصولاً با این رویکرد رهبری ، این افراد را به مناطق دیگر شهر منتقل خواهیم کرد و در این صورت باید سرمایه گذاری های جدیدی برای خدمت به معتاد انجام شود. به نظر نمی رسد از نظر اقتصادی یا دستی این مورد وجود داشته باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا