بین الملل

لس‌آنجلس تایمز: بازگشت به برجام شاید غیرممکن باشد

به گزارش خبرگزاری آنلاین دانا نیوز بین الملل ، لس آنجلس تایمز بر مشکلات دولت جو بایدن برای بازگشت به ایالات متحده تأکید کرد.

این روزنامه دویل مک مانوس در ابتدای یادداشت گفت: “بسیاری از مسائل پیچیده وجود دارد که پس از شروع کار ماه آینده BD برای جلب توجه BD رقابت می کنند.” از این میان ، ایران دردناک ترین است.

بایدن وارد کارزار شد رییس جمهور اوباما در سال 2015 ، او قول داد که توافق هسته ای با رژیم تهران را تمدید کند ، رئیس جمهور ترامپ آن را محکوم کرد و آن را بی اثر دانست. توافقنامه در سال 2018 مستثنی شده است.

این روزنامه نگار آمریکایی گزارش داد که ترامپ از آن زمان تحریم های اضافی علیه ایران اعمال کرده است (هنگام خروج شورای امنیت سازمان ملل) ، اما این تحریم ها ایران را مجبور نکرده است که در برابر اراده خود سر خم کند. ایران با نقض تحریم های هسته ای (در آژانس انرژی هسته ای انرژی هسته ای) به آن واکنش نشان داده و اکنون در حال غنی سازی اورانیوم با 12 برابر بیشتر از حد مجاز این توافق نامه است.

لس آنجلس تایمز خاطرنشان می کند: “به نظر می رسد راهی که بایدن برای برداشتن تحریم های ترامپ و موافقت با توافق در سال 2015 راهی آسان است … اما هفته گذشته یک دیپلمات به من گفت که مذاکرات بین ایالات متحده و ایران از زمان انقلاب اسلامی 1979 تاکنون روان نبوده است. وی گفت که دو کشور در حال ایجاد خصومت و بی اعتمادی عمیق هستند.

این نویسنده به نقل از حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است که اگر دولت آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل برگردد ، ایران به تعهدات خود در این توافق نامه بازگشت.


دویل مک مانوس روزنامه نگار آمریکایی است

ماكمانوس می نویسد: “اما این مشكل است.” اول از همه ، نیاز به دیپلماسی دقیق برای مذاکره در مورد توافق گام به گام در مورد اعمال مجدد تحریم های هسته ای است که کدام تحریم ها برداشته می شوند و چه زمانی برداشته می شوند. وجود خواهد داشت ”.

به گفته وی ، دستیابی به توافق در مورد توافق جدید ممکن است برای BD دشوار باشد. معامله سال 2015 (باجام) نه تنها با مخالفت اکثر جمهوری خواهان ، بلکه با مخالفت بسیاری از جمهوری خواهان روبرو شد ، از جمله سناتور نیویورک چارلز شومر ، متحد نزدیک و مشاور بلاروس ، از جمله کریس کان سناتور دلاور. ترامپ استدلال کرده است که این تحریم ها ایران را در ایالات متحده تحت فشار قرار می دهد.

این روزنامه نگار آمریکایی همچنان مواضع مخالفان ایالات متحده در مورد تحریم های دولت ترامپ علیه ایران را رد می کند.

در اینجا برخی از دلایل اشتباه مخالفان در لغو تحریم هسته ای (ایران) آورده شده است: اول ، این مقاله می نویسد که ترامپ از تحریم ها به عنوان وام استفاده می کند ، اما آنها م notثر نبودند. البته اقتصاد ایران به زانو در آمده بود ، اما هدف این بود که ایران را مجبور به تغییر رفتار کند ، اما این اتفاق نیفتاد. دوم ، لغو تحریم های برنامه هسته ای ایران توسط ترامپ هیچ فایده ای برای ایالات متحده نخواهد داشت. ترامپ و روسای جمهور سابق تحریم هایی را از جمله برنامه های موشکی بالستیک ، پشتیبانی از گروه های تروریستی و نقض حقوق بشر علیه ایران اعمال کرده اند و بایدن هیچ برنامه ای برای لغو این تحریم ها ندارد.

وی در ادامه گفت: “دلیل سوم این است که تلاش ها برای حفظ برخی تحریم های هسته ای (ایران) در رسیدن به توافق انجام نشده است. رهبران هر دو کشور (روحانی و بایدن) خواستار بازگشت به توافق سال 2015 شده اند و در صورت خروج ایالات متحده از پیشنهاد ، احتمالاً ایرانی ها عقب نشینی می کنند.

“یک مشکل بزرگ وجود دارد ، و این همین است حتی در صورت لغو تحریم ها ، بازگشت به توافقنامه سال 2015 ممکن نیست»

تنها چیزی که برای بایدن کاملاً مسلم است این است که سیاست او در قبال ایران به تعهد زیادی از نظر زمان و سرمایه سیاسی در طول سال اول ریاست جمهوری خود احتیاج دارد. این اولین سال شیوع بیماری Covi-19 و نیاز به تمرکز بر اقتصاد ایالات متحده است.

در ادامه این ماجرا ، نویسنده مشکلات شرکت های خارجی را که به دنبال همکاری با ایران و ترس از تحریم های ایالات متحده بودند ، درک کرد و از واشنگتن خواست روابط واشنگتن با تهران را بهبود بخشد.

وی گفت: “در اینجا ایده ای برای افزایش شانس موفقیت با ایران وجود دارد: با اعلام اینکه ایران قادر به خرید واکسن CV-19 در بازارهای بین المللی است ، شروع کنید.” خطر نقض تحریم های آمریکا وجود ندارد.

این روزنامه نگار در بیانیه خود گفت: “دولت ترامپ اعلام کرده است که این تحریم ها شامل بار و کالاهای پزشکی و بشردوستانه نیست ، اما بسیاری از دستورالعمل های بوروکراتیک برای بانک ها ، کالاها و ارائه دهندگان خدمات و همچنین شرکت های ترانزیتی که به دنبال مجوزهای حمل و نقل مواد مخدر از ایالات متحده هستند صادر شده است.” و آنها انسانی هستند ، اعمال می شوند. بایدن می خواهد روند کار را تسهیل کند و روابط بهتری با ایران ایجاد کند.

دیپلمات سابق آمریكایی به من گفت كه اولویت اول ادامه گفتگوهای تجاری منظم با ایران است. جان لیمبرت از 52 گروگان آمریکایی که در سال 1979 در سفارت آمریکا در تهران گرفته شدند ، گفت که تنها راه برای انجام کاری ارتباط منظم و گوش دادن به یکدیگر است.

این نویسنده با تأکید بر لزوم بازگشت جامع به دولت باراک اوباما در ایران گفت: وی افزود: خیر ، اما این مشكلی است كه ترامپ برای وی به وجود آورده است و این شاهدی بر عزم وی برای بازگشت سیاست خارجی به مسیر پیشگام اوباما خواهد بود.

پایان پیام /


دکمه بازگشت به بالا