بین الملل

سازمان ملل: روسیه فورا و بدون قید و شرط از کریمه اوکراین خارج شود

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سه شنبه (8 دسامبر) خواستار خروج بی قید و شرط روسیه از شبه جزیره کریمه شد.

روسیه: قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل ESN گزارش داد که این خواستار پایان “حمله موقت خود به این قسمت از اوکراین” در سال 2014 است.

در بیانیه سازمان ملل آمده است: “در نتیجه این حمله ، فدراسیون روسیه خواستار خروج فوری و بدون قید و شرط همه نیروها از کریمه شده است.” بخشی از خاک اوکراین را تمام کنید.

این قطعنامه لازم الاجرا نیست ، اما از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا حداقل در 40 کشور از جمله ایالات متحده ، فرانسه ، آلمان ، انگلیس ، کانادا ، استرالیا ، کشورهای بالتیک و ترکیه ارائه شده است.

این قطعنامه روسیه را به استقرار تجهیزات و سیستم های پیشرفته نظامی ، به ویژه در شبه جزیره کریمه ، برای استقرار هواپیماهای جنگنده با قابلیت حمل موشک و بمب هسته ای در خاک اوکراین متهم می کند.

سفیر اوکراین در سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد که روسیه بر خلاف قوانین بین المللی کریمه را تصرف کرده و “صلح و امنیت در آن سوی دریای سیاه” در معرض خطر است.

نماینده روسیه در سازمان ملل این قطعنامه را “سیاسی” توصیف کرد و گفت که مردم کریمه آینده خود را در همه پرسی تصمیم گرفته اند.

تنش ها بین کیف و مسکو پس از الحاق شبه جزیره کریمه در سال 2014 و پس از آن ضمیمه روسیه افزایش یافت.

پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه ، بخشهایی از مناطق لوگانسک و دونتسک در شرق اوکراین به تصرف جدائی طلبان مورد حمایت مسکو درآمد.

کی یف گفته است که حمله به کریمه و دونباس را نمی پذیرد و برای بازپس گیری کنترل شرق اوکراین به کار خود ادامه می دهد.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا