استان ها

طرح تولید کیت تشخیص مولکولی Covid-19 ارائه شد/ پاسخگویی به نیازهای پژوهشی در حوزه بیوتکنولوژی

مصاحبه با آنا ، رئیس مرکز تحقیقات فناوری بانا

به گفته سیداسمیل صفوی ، یکی از فعالان مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی ، چگونگی و چگونگی ایجاد یک برنامه ، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی ، واحد تبریز ، هدف آن تحقیق اساسی ، کاربردی و توسعه ای است. با تلاش مدیران و اعضای هیئت علمی این دانشگاه و پشتیبانی معاون دانشگاه آزاد اسلامی ، بیوتکنولوژی ، برنامه ها و نیازهای پژوهشی ، علمی و فناوری کشور شناخته شده است. در سال 2014 راه اندازی شد.

وی افزود: “این مرکز با استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و حضور فعال اعضای ویژه هیئت علمی ، به نیازهای تحقیق در دو بخش تخصصی بذر و سلول دانه در زمینه بیوتکنولوژی پاسخ می دهد.”

دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی ، واحد تبریس

واحد تبریز مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر روی این سوال کار می کند که چه مأموریت ها یا مأموریت هایی برای این مرکز مشخص شده است؟ به گفته وی ، مأموریت ها برای دستیابی به اهداف این مرکز توسط نهادها و شرایط موجود تعیین می شود.

به گفته صفوی ، این مرکز از امکانات (مالی ، نیروی انسانی متخصص و تجهیزات) ، اجرای پروژه های تحقیقاتی بر اساس مسائل روز ، ایجاد و ترویج فناوری های جدید در زمینه های مختلف بیوتکنولوژی و نتایج این تحقیقات در صنعت داروسازی و بخش خصوصی به خوبی استفاده خواهد کرد. شرکت در پروژه ها رسالت خاص این مرکز است.

برای پاسخ به این س ،ال که تاکنون چه فعالیت هایی در این مرکز تحقیقاتی انجام شده است و دستاوردهای این مرکز از ابتدا تا به امروز چیست؟ وی خاطرنشان کرد: تعیین تیم های ویژه شامل بیوتکنولوژی تولید مثل ، فرهنگ سلولی و داروی توان بخشی ، بیوتکنولوژی غذایی و بیوتکنولوژی میکروبیولوژی با مشارکت فعال معلمان متخصص و جلسات و همایش های ویژه

وی بیش از 150 رشته تخصصی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به پایان رسانده است

رئیس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد واحد تبریز ادامه می دهد: وی بیش از 150 رساله تخصصی و دکتری را انجام داده ، 12 پروژه تحقیقاتی در داخل و خارج دانشگاه انجام داده و بیش از 20 مقاله در مجلات علمی منتشر کرده است. بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز فعالیت دیگری در این مرکز است.

صفوی با همکاری شرکت بیوشیمیایی دارو گوسار ، یک مرکز توسعه در دانشگاه آزاد اسلامی ، 12 کارگاه و دوره آموزشی ویژه را توسعه داد ، محصولات سلول استراتژیک را توسعه داد و بانکداری سلول ، در درجه اول بانک های زیستی مبتنی بر سلول را راه اندازی و تجهیز کرد. وی از دیگر فعالیتهای این مرکز مطلع بود.

دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی ، واحد تبریس

ارتباط م institutionsسسات و مراکز با این مرکز چگونه است و آیا قرارداد و تفاهم نامه ای در زمینه همکاری وجود دارد؟ وی افزود: این مرکز تعامل و همکاری بسیار خوبی با سایر مراکز علمی و پژوهشی برای ارتقا science علم و تحقیقات داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز یادآور شد: تفاهم نامه هایی با مرکز تحقیقات واکسیناسیون و مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری در مرکز علوم پزشکی تبریز امضا شده است. همکاری با همکاری مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی ، مرکز تحقیقات فناوری نانو صنعتی ، انستیتوی آموزش عالی خاخام رشید و دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام شده است.

انجام تحقیقات در زمینه های پزشکی ، دامپزشکی ، ژنتیک ، کشاورزی و میکروب شناسی

صفوی درباره وضعیت مقالات پژوهشی و پروژه های تحقیقاتی دانشجویان در این مرکز تحقیقاتی به آنا گفت: “با توجه به تجهیزات و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاه های ژنتیک و کشت سلول ، بسیاری از ادبیات پزشکی و پروژه های تحقیقاتی مانند پزشکی ، دامپزشکی ، ژنتیک ، کشاورزی و میکروب شناسی مدارک کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه ها در این مرکز ایجاد شده یا در حال توسعه است.

مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی بر استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در ژنتیک و کشت سلولی و مشارکت فعال اعضای متخصص هیئت علمی برای تأمین نیازهای تحقیقاتی در زمینه بیوتکنولوژی تمرکز دارد.

وی با بیان اینکه ارزیابی فعالیت های این مرکز و اینکه آیا می تواند به فعالیت خود ادامه دهد تا پروانه سلب نشود گفت: “با توجه به اینکه مرکز فعالیت های تحقیقاتی متمرکز است ، به نظر می رسد نتایج این فعالیت ها و سایر مراحل بعدی را بدست خواهم آورد.” و با حمایت مسئولان دانشگاه ، این مرکز می تواند در رسیدن به اهداف خود موفق باشد.

طبق گفته واحد تبریس ، رئیس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی در دانشگاه آزاد اسلامی ، آیا این مرکز در تولید محصول برای مبارزه با ویروس در دوران کرونا موفق بوده است؟ وی گفت: “با توجه به اینکه یکی از اهداف مراکز تحقیقاتی کمک به حل مشکلات و مشکلات جامعه است ، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی اقدامات لازم را برای جلوگیری از بروز بیماری عروقی انجام داده است.”

به گفته صفوی ، برنامه ای برای تولید دستگاه های کمکی مولکولی Covidy-19 برای این منظور ارائه شده است. این پروژه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز پس از کسب نتایج و اخذ مجوزهای لازم به مرحله بهره برداری رسیده است.

پایان پیام / 4103/4062 /

دکمه بازگشت به بالا