استان ها

سنتز نسل جدید آنتی‌بیوتیک‌ها علیه باکتری‌های مقاوم به چند دارو از زهر 3 گونه عقرب

محققان دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

تیم منطقه خدمات خبری آنا؛ محققان دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل موفق شده اند نسل جدیدی از آنتی بیوتیک ها را با سه سم عقرب در پپتیدهای زنجیره کوتاه در برابر باکتری های مقاوم به چند دارو ترکیب کنند.

این سه پروژه با مجوز کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی اردبیل طی یک سال تحصیلات تکمیلی توسط دانشجویان ماریا مهرین ، اعظم شاهی و فاطمه اعظمی-سیب آباد انجام شد.

این مرحله از پروژه با هدایت محمد زیزازا ، مشاوران مسعود فردین ، ​​استادان دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل و دانشمندان سعید لطیفی نوید ، مدرسین دانشگاه مگا اردبیلی و سید زهرا بهتی به پایان رسید.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل و استاد این پروژه ها به خبرگزاری آنا گفت: ”به دنبال موارد جدید برای افزایش مقاومت به آنتی بیوتیک ها ، گزینه های درمانی محدود و افزایش دفعات مقاومت باکتریایی ، یکی از مهمترین مشکلات انسانی باشید. در موارد بالینی ، مقاومت یا ادغام ضعیف برای رشد بیش از حد باکتری ضروری است.

Indoctanus krasicoda عقرب بومی است

محمد زیزازا افزود: “این فراکسیون ها و پپتیدهای باکتری های ضد میکروبی که دارای این ویژگی ها هستند برای جایگزینی مناسب هستند.”

وی گفت: “عقرب ها یکی از قدیمی ترین موجودات تاریخ هستند که توانسته اند در برابر طیف وسیعی از عوامل بیماری زا مقاومت کنند و مسمومیت پوستی یکی از راه های مقابله با آن است.”

طبق اعلام دانشکده دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل ، سم عقرب سمی است ، اما هر یک از آنها دارای وزن مولکولی متفاوتی هستند. برخی هماتوتوکسین ، برخی کاردیوتوکسین و برخی دیگر نوروتوکسین هستند. علاوه بر طراحی اژدهای حمل و نقل ، از این پپتیدها می توان به عنوان آنتی بیوتیک استفاده کرد.

به گفته زیزازا: در یکی از پروژه های طراحی شده برای آزمایش اثرات ضد باکتریایی قسمت های عقرب مزوبوت عقرب ایرانی ، فراکسیون های دارویی بر روی باکتریهای پوستی مقاوم به چند دارو آزمایش شد. اثرات مهارکننده های رشد با دوز پایین و کمبود همولیز نشان می دهد که می توان بخشهای م effectiveثر را به عنوان یک گزینه جدید ضد باکتری برای جایگزینی آنتی بیوتیک های همزمان تجویز کرد.

هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری ضد باکتری است

وی گفت: “نتایج این پروژه نشان می دهد که کسری از یک مولکول با وزن کمتر از 25 کیلوگرم ، از سم عقرب Indoctanus Kraskoda جدا شده ، دارای شخصیت بسیار بالا و هیچ خاصیت همولیتیک نیست و منبع جدیدی از آنتی بیوتیک ها را برای کنترل این باکتری عفونی ایجاد کرده است. .

با توجه به دانشکده دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل ، هلیکوباکتر پیلوری باکتری دیگری بود که توسط محققان این دانشگاه مورد ارزیابی قرار گرفت. عفونت هلیکوباکتر پیلوری با التهاب معده ، زخم معده ، سرطان معده و لنفوم بافت لنفاوی و بیماری های دستگاه گوارش همراه است. به نظر می رسد شیوع این بیماری به ویژه در اردبیل ، گیلان و مازندران در این دوره بیشتر شده است.

وی گفت: یکی دیگر از یافته های مهم این مطالعه کشف قسمت دیگری از عقرب ایرانی به نام Buttus Shah Horn است که دارای خواص ضد التهابی و ضد همولیتیک بسیار کمی است که دارای خواص ضد باکتریایی خوبی است و نمونه های بالینی MDR-Escherichia coli را مهار می کند. کولی ها ، استافیلوکوکوس اورئوس و ساسونوسوس آگوینوسا محدودیت های قابل توجهی داشتند. جالب توجه است که کسر پپتید زیر 25 کیلو دالتون موثرترین آنتی بیوتیک بود.

سم عقرب ایرانی ، بومی بتوتوس شاك

وی اظهار داشت: در همین راستا از نظر قانونی سم عقرب تاسیس شده و اساس دانش را تشکیل می دهد و سم توسط محققان این دانشگاه کشف شده است.

واحد اردبیل ، عضو هیئت علمی دانشکده دانشگاه آزاد اسلامی ، گفت: یکی دیگر از یافته های این رشته ، طراحی و تلفیق اژدهای Shulut برای انتقال انتقال دهنده های عصبی است که در حال آزمایش نیز است. آنها گفتند.

پایان پیام / 4103/4062 /

دکمه بازگشت به بالا