حوادث

دیدگاه محققان لرزه‎‌زمین ساخت درباره تخلیه انرژی گسل‌ها/تهران همواره در معرض خطر زلزله است

به گفته کارشناسان لرزه نگاری ، اگر فاجعه “مشا” به وضوح توانایی داشته باشد ، فقط یک زمین لرزه کوچک و متوسط ​​با بزرگی 5.1 ریشتر و یک زمین لرزه بسیار کم نسبت به زلزله 7 ریشتری ، طیف گسترده ای از انرژی مورد نیاز برای این رویداد را نشان می دهد. این یک زمین لرزه بزرگ و اجتناب ناپذیر نیست و علاوه بر این ، تهران همیشه در معرض خطر زلزله در اطراف و اطراف آن است.

به لین

گزارش አነ به دنبال زلزله 5.1 مه اخیراً اظهار نظرهایی در مورد قطعی برق در قسمت شرقی موزه انجام شده است و دکتر سلیمانی آزاد ، کارشناس زلزله در کشور ، گفت این زمین لرزه از نظر جغرافیایی غیر قابل قبول است.

خطاها اسناد علمی در مورد مسئله جریان انرژی

در مصاحبه ای با دانا نیوز ، دکتر شهریار سلیمانی آزاد ، محقق زلزله و کارشناس زمین شناسی و فناوری سازمان زمین شناسی ایران.“برای مطالعه حداقل یک زمین لرزه در جهان” به نقل از تفسیر اخیر در مورد زلزله “مشا” در قسمت شرقی کشور ناشی از زلزله 5.1 در 5 مه و اواخر سال جاری. سه متخصص مختلف با زلزله شناسان ، لرزه نگاران و مهندسان عمران کار می کنند (با سه تخصص مهندسی زلزله ، ژئوتکنیک زلزله و نقشه برداری ژئوتکنیک). در میان آنها دانشمندان لرزه نگاری ، روانشناسان و ژئوسنتتیک – ژئودینامیک سطحی وجود دارد.

“از این سه دسته ، محققان لرزه نگاری از ابزارهای لرزه نگاری عمیق ، مانند محل نقشه برداران لرزه ای ، زمینی یا ژئودتیکی ، ابزار دقیق نقشه برداری مانند شبکه های GPS ، در درجه اول زمین لرزه ها و تحلیل زمین لرزه استفاده می کنند. مباحث منبع اصلی زمین لرزه ها رابطه بین این دو است. علاوه بر این ، زمان بررسی ژئوتکنیک بسیار کمتر از سایر نقایص فنی در مطالعات لرزه نگاری فنی است. لازم به ذکر است که منبع تغذیه یک زمین لرزه بزرگ خصوصاً در مناطق فنی ایران بسیار طولانی است.

سلیمانی آزاد تأکید می کند: طی دو دهه گذشته ، مطالعات چندملوژیکی ما و محققان زلزله ایران و شرکای بین المللی ما گناه خود را در فاجعه “مشا” در حوالی تهران بزرگ نشان داده اند. بر اساس نتایج منتشر شده و وضعیت در قسمت شرقی کانون زمین لرزه ، حداقل 7 تا 10 زمین لرزه در 10 هزار سال گذشته از 6.5 تا 7.2 در مقیاس ریشتر رخ داده است. آخرین زمین لرزه در ساعت 6.5 ریشتر در سال 1665 رخ داده است.

این زمین شناس گفت: “بر اساس شواهد علمی ، چنین فاجعه ای هنوز هم می تواند زمین لرزه های بزرگی ایجاد کند.” بنابراین ، یک ریشتر 5.1 ریشتری و یک زمین لرزه کوچک با بزرگی 7 ریشتر و زمان ریکاوری بسیار طولانی به تنهایی لزوماً انرژی مورد نیاز برای یک زمین لرزه بزرگ و اجتناب ناپذیر را نشان نمی دهد.

علاوه بر ورود به مرحله لرزه نگاری ، (مرحله بین لرزه ای) گذر از زمین لرزه “طبیعی” یا نزدیک شدن به آن مهم است. ما بارها و بارها در اسناد تحقیقات علمی بیان کرده ایم که بزرگی زمین لرزه بیش از 30 برابر زمین لرزه است و 30 برابر بزرگتر از بزرگی زمین لرزه است. این است

سلیمانی آزاد تأکید کرد: بنابراین از نظر زمین شناسی زمین لرزه ها ، زمین لرزه سال گذشته 5.1 مه و قسمت شرقی مشا تنها زمین لرزه در شرق کشور نبود. تنها عامل اصلی این زمین لرزه فاجعه بار زمین لرزه ای تمام عیار است که سابقه زیادی در زمین لرزه دارد و پایتخت کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

نمونه آن بهمن ناشی از بهمن در جنوب استان کازوین است. بعدازظهر شنبه ، 23 نوامبر 2016 نمونه آن زمین لرزه ای است که چند سال پیش در همان منطقه رخ داده است. 6.4 ویرانگر بود و 500 نفر زخمی شدند. اگر قرار است نیرو به طور کامل تخلیه شود ، در همان زمان باید یک زمین لرزه به بزرگی 6.4 ریشتر در سال 2002 رخ داده باشد و زمین لرزه دیگری در این نزدیکی رخ نداده است.

سازمان زمین شناسی باستان شناسی-تکتولوژیست ادامه داد: حتی تحقیقات میدانی کامل ما طی سالهای گذشته نشان می دهد زمین لرزه های بزرگی رخ داده است. همین امسال و امسال. در سال 2002 ، مردم در تهران و برخی از شهرهای دیگر (مانند رشت) به دلیل زمین لرزه های خوب ، در بستر ماسه سنگی در این مناطق نسبتاً نرم و ضخیم احساس می کردند ، یا … چنین شرایطی بزرگی و نسبت نسبی زمین لرزه های دور را افزایش می دهد.

لین

وی خاطرنشان کرد: زمین لرزه ها و زلزله های زیادی در تهران بزرگ و اطراف آن رخ داده است و از زمان آخرین زمین لرزه ، این شهر با گذشت زمان در معرض خطر جدی دیگر زمین لرزه ها قرار گرفته است. بوده و خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا