بین الملل

ماجرای پرداخت بدهی انگلیس به ایران به کجا رسید؟

انگلیس برای پرداخت بدهی های خود 20 میلیون دلار طلبکار است. این مربوط به پرونده قبلی است که ایران آن را در سال 1350 به ایران فروخته است.

با استناد به تحریم های انگلیس علیه ایران ، این کشور می گوید در سال های اخیر قادر به پرداخت بدهی های خود نبوده است ، اما به گفته کارشناسان لندن با انسداد ایران در چهار دهه گذشته سودهای کلانی کسب کرده است.

لین

دولت ایران این ادعاها را در یک نبرد حقوقی رد کرده و پس از بحث و جدال بسیار ، حکم نهایی دادگاه در مارس سال گذشته صادر شد.

به دلیل همه گیری وبا ، این حکم به تعویق افتاد و یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، رای گیری نهایی در نظر گرفته شده است.

اگرچه دولت های ایران و انگلیس بارها اعلام کرده اند که درخواست تهران از لندن هیچ ارتباطی با تابعیت ندارد ، این موضوع مورد انتقاد گسترده رسانه های انگلیسی و مجرمان سایبری از جمله همسر ریچارد راتکلیف قرار گرفته است. جمهوری اسلامی روسری و کلاه به سر می گذارد و به دنبال شرکت های خبری می رود تا در این تغییر سیاسی سهمی داشته باشد.

طی چهار سال گذشته ، او یک تبلیغات گسترده علیه اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است و افکار عمومی انگلیس در حال حرکت است.

در جلسه استماع بحران بدهی ایران در ماه فوریه ، راتکلیف به دفتر نخست وزیر رفت و بار دیگر خواستار دیدار با بوریس جانسون را تکرار کرد.

اما همسرش ، نازنی زاگاری ، تبعه ایرانی-انگلیسی ، در حال حاضر در حال گذراندن یک دوره محکومیت است.

طبق بیانیه شرکت سرولا در کرمان ، این یکی از شبکه های اصلی مخالفان است و ماموریت های مختلفی را برای دستیابی به اهداف پلید رژیم از طریق خدمات رسانه ای و اطلاعات خارجی خود انجام داده است.

پیش از این ، یک مقام دولت انگلیس بدهی این کشور به ایران را تصدیق کرد. وزیر دفاع انگلیس بن والاس در نامه ای به گروهی از وکلا گفت: “دولت انگلیس بدهی ایران را تصدیق کرده و به دنبال راه های قانونی برای پرداخت آن خواهد بود.

وی می نویسد ، عضو سابق گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران و منتقد دولت در تأخیر ایران در بازپرداخت بدهی خود ، معتقد است که این مسئله به زودی حل خواهد شد.

اوراق بدهی انگلیس شامل خرید مخازن نوعی پارچه ابریشمی بین وزارت دفاع انگلیس و دولت پهلوی است و 1500 دستگاه تانک و زره پوش به ایران عرضه شده است.

طبق گزارش گاردین ، ​​این معامله با واسطه گری شاهپور ریپورتر ، سیاستمدار مخفی در رژیم شاه انجام شد که وی محمد رضا پهلوین را راضی به خرید یک نفتکش چینی به جای تانک های آلمانی کرد.

ریپورتر نماینده سرویس اطلاعاتی انگلیس است و با تکمیل معامله توانست روح تازه ای به اقتصاد نوظهور ببخشد. به گزارش گاردین ، ​​گزارشگر Shapport در سال 1973 برای حمایت از منافع انگلیس در ایران ملکه انگلیس شد.

پس از انقلاب اسلامی ، این معامله لغو شد و ایران تمام پول قرارداد را پرداخت کرد و خواستار بازپرداخت آن شد.

سعید کاتیزابه سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در یک نشست خبری هفتگی با بیان اینکه برخی از رسانه ها با این پرونده و پرونده نازی های زاگاری مرتبط هستند ، گفت: بدهی انگلیس به ایران محدود است و به دلیل تأخیر این معامله به تأخیر افتاد.

وی گفت: “انگلیس باید این بدهی را بپردازد. این موقعیت هیچ ارتباطی با مسئله زندانیان ندارد.” خانم زاگاری حکم دادگاه دارد. دادگستری در ایران کاملاً بی طرف است. وی در حال تکمیل حکم خود مطابق با تصمیم دادگاه است. اگرچه او در حال حاضر در تعطیلات به سر می برد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: “این یک مسئله عدالت است. این فقط یک مسئله سیاسی نیست. باید روند عدالت را طی کند و با پایان روند همه چیز امکان پذیر است.” وزارت امور خارجه برای تسهیل امور با نیروهای دیگر از جمله قوه قضائیه همکاری می کند.

لین

311311

دکمه بازگشت به بالا