استان ها

ورود «طرح پایش» به 550 موضوع پژوهشی در صنعت/ وقتی زمینه تحقیق و پژوهش برای دانشجویان فراهم است

تیم منطقه خدمات خبری آنا – لین

مجتبی آزادیان؛ دانشگاه آزاد اسلامی ، مرکز تحقیقات مواد پیشرفته واحد نجف آباد در سال 2011 تأسیس شد. در طی این رویداد ، این مرکز میزبان اولین مراکز تحقیقاتی جشنواره دانش پژوهان دانشگاه آزاد اسلامی (2016) و همان سال به عنوان اولین مرکز در مجموعه آزمایشگاه پیشرفته بود.

مهدی منصور ، مدیر کل مرکز تحقیقات مواد پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی ، برای بررسی فعالیت ها ، دستاوردها ، مأموریت ها ، اهداف و برنامه های این مرکز با خبرنگار خبر به گفتگو نشست که می توانید جزئیات آن را بخوانید.

لین

آنا: مرکز تحقیقات مواد پیشرفته در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد چگونه و چرا تأسیس شد؟

منصور دانشگاه ها و مراکز تحقیقات علمی همیشه به عنوان خط مقدم توسعه دانش و فناوری شناخته شده اند. با این وجود ، استفاده م effectiveثر از منابع دانشگاهی و علمی برای ارتقا industry صنعت یکی از رایج ترین مشکلات در صنایع مختلف است ، زیرا فاصله صنعت و تحقیقات دانشگاهی که سالهاست در دانشگاه انجام می شود ، اغلب مورد قبول صنعت است. صنایع تمایلی به استفاده از پتانسیل علمی دانشگاه برای ایجاد ، بهبود یا بومی سازی فناوری مورد نظر ندارند.

در این راستا به نظر می رسد یکی از حلقه های گمشده صنعت و دانشگاه می تواند نقشی اساسی در توسعه کشور داشته باشد. این مراکز می توانند ابزاری برای تأمین نیازهای صنعت یا استفاده از دانش فنی موجود برای تأمین توان دانشگاه در صنعت باشند.

در همین راستا ، مرکز تحقیقات پیشرفته مواد در سال 2011 به عنوان یک مرکز تحقیقاتی جامع در مورد نقش تحقیقات صنعتی در توسعه کشور با استفاده از تجهیزات ویژه برای انجام تحقیقات مورد نیاز در صنایع کشور تاسیس شده است.

تنها مرکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد دارای مجوز از موسسه تحقیقات وزارت علوم است

در سال 1397 ، مرکز تحقیقات مواد پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مجوز گرفت و اکنون تنها مرکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی است که به این نیاز دست یافته است.

3 تیم تحقیقاتی در مرکز تحقیقات مواد پیشرفته واحد نجف آباد

آنا: چه مأموریت ها یا مأموریت هایی برای این مرکز تعیین شده است و آیا در حال حاضر برای انجام مأموریت ها فعال است؟

منصوری این مرکز اکنون دارای سه گروه تحقیقاتی است: ترکیبات و پردازش نانومتری ، “مهندسی سطح و حفاظت” و “سرامیک پیشرفته”. فعالیت و مأموریت اصلی مرکز تحقیقات همجوشی نانومتریک سازماندهی مطالعات علمی و تحقیقات در زمینه تولید و پردازش عناصر نانومتری و پودرهای نانوذرات و ذرات نانو و همچنین روشهای نوین فناوری نانو فنی و مشاغل آنها است. تیم تحقیق حاضر بودند.

از طرف دیگر ، یک مرکز تحقیقاتی مهندسی هسته ای با هدف انجام تحقیقات سطحی و دفاعی در زمینه تحقیق برای تأمین نیازهای صنایع مختلف جهت یافتن راه حل هایی برای بهبود علل و اثربخشی مهندسان ایجاد شده است. این مرکز تحقیقاتی با سازماندهی تحقیقات در زمینه مهندسی کف و سه گانه فعلی بر اساس نیازهای فعلی ، تحقیق و توسعه ، تعدادی از پروژه های صنعت را با موفقیت به پایان رسانده است.

مرکز تحقیقات سرامیک پیشرفته برای توسعه سرامیک های پیشرفته در تولید ، مهندسی و سرامیک های پیشرفته و همچنین تأمین نیازهای صنایع مختلف و ادامه فعالیت های خود در این زمینه تاسیس شد.

وی بیش از 200 مقاله علمی در مجلات مشهور خارجی منتشر کرده است

لین

آنا: در این مرکز تحقیقاتی تاکنون چه کاری انجام شده و از زمان تأسیس این مرکز چه دستاوردها یا موفقیت هایی داشته است؟

منصوری فعالیت ها در این مرکز را می توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد: تولید و انتشار علم ، تولید محصولات فناوری ، انجام پروژه های تحقیقاتی آموزشی فوق برنامه و ارائه خدمات آزمایشگاهی. به عنوان مثال ، این مرکز بیش از 200 مقاله علمی بر اساس دانشكده های بالقوه خود در مجلات معروف خارجی منتشر می كند.

ارائه خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان و صنایع

بسیاری از پروژه های تحقیقاتی صنعتی توسط معلمان این مرکز برای حل مشکلات صنایع و شرکتهای محلی انجام شده است. از طرف دیگر ، مرکز تحقیقات از بدو تأسیس تاکنون خدمات آزمایشگاهی را به دانشجویان و صنایع مختلف ارائه می دهد.

لین

تولید نانوذرات طلا ، مس و اکسید مس

فعالیت دیگر این مرکز تولید برخی از محصولات فناوری مانند نانوذرات طلا ، مس ، اکسید مس و … توسط اساتید و دانشجویان این مرکز تحقیقاتی بود.

آنا: چگونه نهادها و سازمان های مرتبط با این مرکز با شما تماس گرفتند و آیا تفاهم نامه همکاری و تفاهم نامه ای وجود داشت؟

منصوری تاکنون تعدادی از صنایع و توافق نامه ها در دانشگاه آزاد اسلامی یا دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد نهایی شده و مراکز تحقیقاتی مختلف در این دانشگاه در پیشبرد اهداف نقش اساسی داشته اند. اگرچه به نظر می رسد روندها را با صنایع مختلف بهبود می بخشد ، اما امضای قراردادهای اضافی و تفاهم نامه ها یا در برخی موارد تمدید تفاهم نامه های موجود مهم است. شما داده اید

این فعالیت ها شامل ویژگی های مکانیکی و متالورژی جوشکاری جوش داده شده ، شناسایی روش های آزمایشی است که پایه های بتنی را تضعیف نمی کند ، مانند شرکت توزیع نیروی برق اصفهان – شرکت گاز ترباجی ، تحقیق و استفاده. انواع رنگهای نانو اثر پاک سازی و خود تمیز کنندگی آب شهرداری اصفهان-اصفهان ، اتصالات برنز و برنز که در لوله های آشامیدنی برای بهبود شاخص های بهداشتی استفاده می شود: شرکت آب و فاضلاب اصفهان.

تصفیه فاضلاب افراتان در صنایع فلزی مبارکه افحان توسط نانوپارتیس فرات (VI) ، طراحی و ساخت دستگاه آزمایش مقاومت الکتریکی خاک – شرکت گاز آذربایجان شرقی ، تسهیل عملکرد و شرکت صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان ، ملزومات فنی ، اقتصادی احداث کارخانه تبادل فولاد ، تصفیه خانه فاضلاب صنعتی در جهان فولاد سرجان ، تعداد تصفیه خانه های غلات در آسیا ، صنایع جراح گل گهر و یک شرکت معدن از دیگر فعالیت های این مرکز است.

آنا: مقالات پژوهشی دانشجویی و پروژه های تحقیقاتی توسط اساتید و اعضای هیئت علمی در این مرکز چگونه است؟

منصوری مرکز تحقیقات مواد پیشرفته به دلیل بهبود امکانات و تجهیزات ، کادر مجرب و معلمان واجد شرایط ، چندین پروژه تحقیقاتی را در پروژه های تحقیقاتی صنعتی یا پایان نامه ها برای رفع نیاز صنایع مختلف انجام داده است. این تحقیقات منجر به تولید محصولات در آزمایشگاه شده است که مرکز این مرکز و اعضای آن برای انجام تحقیقاتی با هدف تأمین نیازهای صنایع مختلف اسلامی ایران مورد توجه این مرکز هستند.

هدف مقالات پژوهشی دانشجویی در پروژه کنترل فلز اصفهان

یکی از مهمترین اقدامات اساتید در دانشگاه دانشگاه آزاد برای تمرکز بر مقالات پژوهشی و پروژه های تحقیقاتی دانشجویان ، پروژه بازسازی فلزات اصفهان است. این یادداشت که توسط دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در حال اجرا است ، هدف آن ساده سازی فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی برای تأمین نیازهای شرکت ذوب آهن اصفهان در زمینه های مختلف موضوعی با استفاده از مقالات پژوهشی دانشجویی ، پروژه های تحقیقاتی و … است. (فوریه 2017) امضا شد.

550 موضوع پژوهشی را از چالش های صنعت فولاد منتشر کنید

برنامه تنظیم مقررات فلزی و تفاهم نامه همکاری با این شرکت تاکنون 550 موضوع تحقیق از چالش های صنعت متالورژی را شامل شده است که هر یک از آنها می تواند بر اساس پنج تا 10 مقاله تحقیق باشد. ما شاهد تغییر بزرگی در مجموعه دانشگاه برای حل مشکلات صنعتی هستیم. این نکته با توجه به تحریم های اعمال شده بر صنایع مختلف بسیار مهم است.

آنا: فعالیت مرکز را چگونه ارزیابی می کنید و می تواند ادامه یابد؟

منصوری به نظر می رسد مرکز تحقیقات مواد پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد تاکنون مسیر خوبی را طی کرده است و ما با توکل و ایمان خداوند و حمایت اعضای هیئت علمی چشم به آینده داریم. به ویژه ، دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی باید به حرکت خود به جلو ادامه دهد.

پایان پیام / 4103/4062 /

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا