اجتماعی

سدسازی بی‌ضابطه و افراطی عامل بحران منابع آبی کشور

یک متخصص محیط زیست با بیان اینکه “در حال حاضر بیش از 700 سد بزرگ در کشور وجود دارد” ، افزود: ساخت سدها در کشور می تواند منجر به تخریب منابع آب برگشت ناپذیر و با ارزش ، قطب و صدها روستا ، زمین های چرا ، مزارع ، هزاران میراث تاریخی و فرهنگی و طبیعی شود. آن ها خواهند.

عباس محمد در مصاحبه ای با دانا نیوز وی گفت: در حال حاضر در منابع آب کشور با بحران روبرو هستیم. ، بی خانمانی و آوارگی هزاران ایرانی.

لین

در مورد ساخت سد در کشور: قبل از سال 1957 ، سدهای عظیمی در ایران با ظرفیت 25 تا 25 میلیارد متر مکعب وجود داشت و اکنون بیش از 700 سد بزرگ با ارتفاع بیش از 15 متر ، ده ها سد کوچک وجود دارد. هزاران سد بسیار کوچک از جمله سدها ، سدها یا سدها به دست آمده است. تعداد کل سدها در کشور اکنون حدود 45 میلیارد متر مکعب ظرفیت دارد.

وی ضمن تأیید نیاز به ساخت سد ، گفت: “ما برای ساخت سد مسیر رودخانه ها را تغییر می دهیم. برای بدتر شدن سیستم سد ، مسیر رودخانه ها را تغییر می دهیم.” طبق گفته وزارت نیرو ، میزان آبی که باید مدیریت شود و این مدیریت منابع آب به هیچ وجه متناسب با اندازه ساخت و ساز نیست.

پروژه های سد پروژه های بودجه ملی است ، اما هزینه و مقدار سرمایه گذاری و خسارت به محیط زیست ، منابع ملی ، منابع آب و غیره بسیار ناچیز است.

محمد در مورد پروژه های سد سازی در استان های شمالی معتقد است که استان های شمالی از جمله ژیلین ، مازندران و گلستان نیازی به ساخت و انتقال سد ندارند زیرا متوسط ​​بارندگی سالانه در استان های گیلا و مازندران حتی از متوسط ​​بارندگی سالانه در اروپا نیز بیشتر است. استان گلگوتا تقریباً مشابه استان مرکزی اروپا است. ما از بهترین سیستم های کنترل و ذخیره آب در قسمت شمالی کشور بهره مند خواهیم شد. بنابراین ، اگر از جنگل های هرکان محافظت شود ، ممکن است بهترین مخازن و مخازن موجود در منابع آب زیرزمینی باشد ، اما متأسفانه رقابت برای تأمین بودجه به مناطق مازندران و گیلا رسیده است و ساخت و ساز بهترین و آسانترین راه جهت دهی به منطقه پول است. بود.

این دوستدار محیط زیست درباره ساخت سد به ویژه در استانهای شمالی اظهار داشت: در مناطق گیلا ، مازندران و گلتا ، بسیاری از سدهای جنگل های هرکان به دلیل احداث سد یا جاده های دسترسی در حین اجرای هر پروژه سد ، ایجاد شده است. ناپدید خواهد شد

وی اظهار داشت: بهبود الگوی مصرف آب در کشور یکی از راه های مدیریت منابع آب در کشور است. پاداش پاداش او. این است

وی با بیان اینکه یکی از راه های مدیریت منابع آب کنترل جمعیت کشور است ، ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد که هر کس برای داشتن زندگی راحت و دسترسی به غذا و منابع آب به سالانه 2500 متر مکعب آب نیاز دارد.

به گفته مدیر گروه کوه واشنگتن ، با واردات برخی محصولات کشاورزی مانند گندم ، ذرت و برنج ، برخی از کمبودهای آب کشور قابل جبران است. آب مجازی را محصولات وارداتی می نامند و واردات برخی محصولات کشاورزی می تواند راه حل خوبی برای مدیریت منابع آب کشور باشد.

وی افزود: ایران 80 تا 100 میلیارد متر مکعب آب در ایران دارد و همه سدهای کشور 40 میلیارد متر مکعب ظرفیت دارند ، بنابراین اگر بتوانیم راندمان مصرف آب را 60 تا 60 درصد دو برابر کنیم ، همان 40 میلیارد متر جریان رودخانه است. ما می توانیم مکعب آب را بدون نیاز به تأمین کنیم.

سرانجام ، محمد گفت ، “مدیریت منابع آب و سیستم آبیاری کشاورزی کشور باید بهبود یابد تا بسیاری از مشکلات تأمین آب حل شود.”

به گفته ایزانا ، 27 سد در حال ساخت ، 7 سد در دست ساخت و 30 سد در استان مازندران ، گیلان و جولانشتاین در دست مطالعه است.

انتهای پیام

لین

دکمه بازگشت به بالا