بین الملل

واکنش عون به صدور رأی دادگاه الحریری

به گزارش شبکه ملی اخبار لبنان. در بیانیه دفتر رئیس جمهور از همه لبنانی ها خواسته شده است كه دامنه این جنایت فجیع را به رسمیت بشناسند و خواستار عدالت در قتل های مارهار رفیق الحریری و یارانش می شوند. وی ثبات و آرامش داخلی لبنان را تهدید کرد و ماهیت میهن پرستی هواداران و مردم خود را از بین برد و برنامه ملی را سرنگون کرد.

رئیس جمهور امروز از لبنان خواست تا یاد و خاطره تصمیم دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در مورد محل نگهداری شهید رفیق الحریر را گرامی داشته و خواستار وحدت و همبستگی بین لبنان و خواست کشور برای حمایت از خشونت شود.

وی ابراز امیدواری کرد که عدالت در بسیاری از همان جنایات که رهبران لبنان را هدف قرار می دهد ، محکم شود. عدم حضور رهبران برجسته در قلب مردم لبنان شکاف عظیمی در سیاست لبنان ایجاد کرده است.

نخست وزیر پیشین لبنان ، رافا الحریری ، توسط دادگاه بین المللی کیفری (ICC) به 15 سال زندان محکوم شده است.

به گزارش شبکه ملی اخبار لبنان. دادگاه بین المللی جزایی (یو سی سی) برای یوگسلاوی سابق (CIS) شرایط توطئه و “تروریسم” را علیه الحریری و 21 نفر از همدستان وی و 126 جنایتکار دیگر نقض کرده است.

طبق این گزارش ، وی قرار بود در تاریخ 21 سپتامبر آزاد شود.

دادگاه سه متهم دیگر به نام های حسن ماری ، حسین آنسی و اسد سارا را تبرئه کرد.

سران حزب الله و مقامات سوریه بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبودند. پیدا نشد.

رفیق الحریری در 14 فوریه 2005 توسط افراد ناشناس ترور شد. در نتیجه ، سازمان ملل متحد تحقیق در مورد پرونده قتل دادگاه عالی لبنان را آغاز کرد.

دادگاه ویژه برای ترور نخست وزیر پیشین لبنان ، رافر حریری ، در تاریخ 17 اوت برگزار شد ، اما این حكم به دلیل بمب گذاری 14 اوت در بیروت به تعویق افتاد.

این دادگاه اولین دادگاه بین المللی بود که به اتهام تروریسم تشکیل شد. از زمان آغاز به کار در سال 2009 حداقل 600 میلیون دلار هزینه کرده است.

311311

دکمه بازگشت به بالا