اجتماعی

راهکار نانوفناورانه محققین دانشگاه اراک برای تشخیص و درمان سرطان

دانا نیوز / مرکزی محققان دانشگاه اراک با موفقیت نانوذرات تولید کرده اند که می تواند در تشخیص و درمان سرطان در دانشگاه مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک ، این تیم تحقیقاتی شامل دکتر محمد والارگیدی ، دانشکده مهندسی شیمی ، گروه مهندسی مواد و گروه مهندسی شیمی و دکتر جیلا سهرایدا ، فارغ التحصیل گروه فیزیک است. آنها موفق شدند با استفاده از فناوری نانو ، نانوذرات ایجاد کنند که می تواند در غربالگری و درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر مشام سلمینی ، رئیس تیم تحقیق ، اظهار داشت: هدف اصلی از این مطالعه ایجاد نانوذرات اکسید آهن مغناطیسی و استفاده از آنها به طور همزمان در فرایند هیپرتروفی مغناطیسی و همچنین شناسایی سلولهای سرطانی در سلولهای گیرنده پهنای سلول 4444 است. سرطان از جمله سرطان ریه ، کبد و پستان شایع است. نانوفیل ها در این مطالعه با اتصال گیرنده های CD4 به سلول های سرطانی و اعمال میدان فرکانس رادیویی و در نتیجه سلول های تولید گرما می توانند به بدن جذب شوند. مرگ سلولهای سرطانی.

وی با بیان تفاوت های این نانوذرات با نمونه های قبلی گفت: ساخت این نانوذرات بسیار پیچیده و گران است. يكي از مهمترين ويژگي هاي نانو يون ها در اين مطالعه ، تجزيه نانوذرات و هدف قرار دادن مولكول هاي سطحي اسيد هيالورونيك مولكولي است. همچنین توانایی تولید گرما را در زیر زمینه فرکانس رادیویی دارد.

سولینی با اشاره به نقش فناوری نانو در درمان سرطان ، گفت: اثربخشی این مطالعه نتیجه تحقیقات و تحلیل هایی است که در دانشگاه انجام شده است. از آسیب دیدن بافت ها و اندام های سالم خودداری کنید. امروزه بسیاری از دانشگاه ها و شرکت ها در سراسر جهان در این زمینه مشغول مطالعه و تحقیق هستند و امید می رود به زودی فناوری نانو زمینه پزشکی را دگرگون کند ، بنابراین انجام تحقیق و پژوهش در دانشگاه ها گامی مؤثر است. به این هدف می رسد.

به گفته وی ، نتایج این مطالعه در ژورنال Carbohydrate Polymers با تأثیر 7.18 منتشر شده است.

“در یک مطالعه دیگر با دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ، نقش نورون های اکسید آهن در تشخیص و درمان تومورهای سرطان پستان در مدل های حیوانی با فشار رشدی آزمایش شد و نتایج آن در ژورنال Science in Nature منتشر شد.” سال 2020 منتشر شد.

براساس این گزارش ، استفاده از نانوذرات مغناطیسی در پزشکی امروزه مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است. یکی از کاربردهای نانوذرات آهنربا در معالجه سرطان استفاده از هایپرترمی یا “گرما درمانی” است. اساس این روش مبتنی بر افزایش درجه حرارت 42 تا 48 درجه سانتیگراد است که باعث از بین رفتن یا مرگ سلولهای سرطانی می شود. در درمان سرطان با فشار مغناطیسی ، نانوذرات مغناطیسی در شریانها یا مستقیماً درون تومور وارد می شوند. آنها از یک میدان مغناطیسی خارجی در محدوده مغناطیسی و فرکانس خاصی استفاده می کنند ، که باعث افزایش دمای نانوذرات می شود و منجر به مرگ سلول های سرطانی می شود. کاربردهای دیگر در زمینه غربالگری سرطان شامل استفاده از تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) ، ابزاری قدرتمند برای تشخیص و تصویربرداری از تومورهای سرطانی است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا