بین الملل

ترامپ نخست وزیر انگلیس را بر سر هوآوی تهدید کرده است

رئیس جمهور ایالات متحده آمریكا گفته است كه بحث های جدی و تقلب آمیز با نخست وزیر درباره هاوایی را اغراق كرده و با افتخار بحث كرده است.

رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ به نقل از یك آژانس خبری حزب ، به نخست وزیر انگلیس به بوریس جانسون گفت كه اسكاتلند اگر كشورش توافق 5G با هواوی چین را بالا ببرد ، یارد را فراموش كند. در آن زمان ، آمریکا دیگر نمی توانست با انگلیس همکاری کند

ترامپ تصریح کرده است که “انگلیس باید پس انداز اسکاتلند را فراموش کند” و توافق نامه ای برای به اشتراک گذاری اطلاعات بین دو کشور تحت یک توافق پنج چشم انداز حاصل شده است.

انگلیس ماه گذشته به دلیل نگرانی از امنیت ملی ، ممنوعیت کامل دستگاه های هواوی 5G را اعلام کرد.

دولت انگلیس هواوی از ماه ژانویه خرید وسایل جدید 5G را ممنوع کرده است و اپراتورها را مجبور می کند کیت های موجود هواوی را تا سال 2027 آزاد کنند.

در اوایل سال جاری ، جانسون موافقت کرد که سهم 35 درصدی در هواوی ، یک شرکت چینی در بازار داخلی انگلیس را به دست آورد.

هنگامی که شایعات حاکی از آن است که انگلیس می تواند تصمیم اولیه خود را دوباره مورد بررسی قرار دهد ، لیو ام اونانگ ، سفیر چین در لندن هشدار داد که چنین اقدامی باعث کاهش اعتماد پکن به انگلیس می شود.

جانسون هشدار داد: اگر با چین به عنوان دشمن رفتار کنید ، عصر طلایی نخواهد داشت.

اندکی پس از تغییر سیاست انگلیس ، مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده با تمجید از این اقدام گفت: تصمیم جانسون منعکس کننده منافع مردم انگلیس است. من فکر می کنم انگلیس تصمیم خوبی گرفت ، اما نه به خاطر ایالات متحده ، بلکه به این دلیل که رهبری انگلیس تصمیم گرفت کاری به نفع مردمش انجام دهد.

وی گفت واشنگتن برای جاسوسی از شرکت های چینی از این دستگاه استفاده می کند و از دیگر کشورها خواست که همین کار را انجام دهند.

ایالات متحده این بیانیه ها را در بیانیه صادر شده در روز جمعه با بیان اینكه “ادعاهای مشابه و بی اساس درباره هاوایی و پكن بیش از یك بار انجام شده است ، رد كرده است.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا