حوادث

کودتای نوژه

Sun News

تابستان سال 1980 زمان خوشی بود. برنامه ریزی برای کودتای نظامی از چند ماه پیش آغاز شد. آخرین نخست وزیر امپراتور شافر بختیار یا حداقل شخصیت اصلی این طرح بود. او از خانواده فهوی پول گرفت و به بسیاری از کشورهای عربی در منطقه رفت و مبالغ هنگفت دریافت کرد. وی همچنین با توافق با دولت آن زمان عراق كه آماده ی تهاجم نظامی بود ، یك ایستگاه رادیویی به نام رادیو ایران با اجازه و تجهیزات سعودی تأسیس كرد. با کمک این رسانه بود که باتیتور خود را به سطح بالاتری از وضعیت ضد انقلاب و ضد انقلاب ارتقا داد.

باتیتار در خارج از مرز فعالیت می کرد و چندین عضو سابق گاندرمی و نیروهای نظامی منحل شده در داخل کشور فعالیت می کردند. آنها شبکه را با بسیج و جذب مخالفان یک به یک گسترش دادند. به استثنای ایالات متحده ، دولت های انگلیس ، فرانسه و اسرائیل اما با کمک ایالات متحده آمریکا مطلع شده اند. اما باید با غرب و مخالفان پیوندهای محکمی و محکم داشته باشد. اسناد نشان می دهد که فقط مقامات دولتی اشعیا از معترضین برای اجرای نقشه بزرگ و خطرناک که در ذهن داشتند حمایت کردند (خود بختیار از نقشه عراق نمی داند).

با این حال ، کودتا نقشه ای چند سطحی را ترسیم کرد ، با مقامات از جمله دریاسالار احمد مانین وزیر دفاع آن و وزیر بازانگان. پس از پیروزی ، این مقام موافقت كرد كه از این طرح حمایت كند و سخنرانی در حمایت از این طرح ضبط شد كه پس از پیروزی از رادیو و تلویزیون پخش شد.

کودتا طرح ریزی شده توسط “نجاب” (“ذخیره انقلاب بزرگ ایران”) مجموعه ای از درگیری های قبیله ای در سراسر کشور و بی ثباتی در مرز غربی ایران را آغاز کرد. حکومت نظامی و محاصره جمهوری اسلامی از بین رفت. اما این قطعه پیچیده قبل از شروع آن کشف شد. سپاه پاسداران هممر ارتشی را به اسارت گرفت که بتواند کار خود را در جاده خیابان نوژا (با نام قهرمان ، محمد نوروه) آغاز کند. بازداشت شدگان تعدادی از اعضای شبکه مخالف را در معرض دید خود قرار داد و تا آنجا که می دانیم در تابستان 1980 صدها نفر دستگیر شدند و حداقل تعدادی از آنها فرار نکردند.

در پاسخ به این سؤال که “کودتا چگونه رخ داد؟” ما هنوز پاسخ کاملی نداریم ، اما مهمتر از همه ، کودتا بخشی از برنامه بزرگتر دولت عراق بود. روفسکی نوشت: “عراق اندکی پس از قیام نوح تحت اشغال ایران بود.” علاوه بر این ، هرگونه ناآرامی و آشفتگی که به دنبال پرونده نوچن رخ داد ، احتمال اینکه طرح نوج نهایتا رد یا شکست شود ، افزایش می دهد. “بنابراین عراق تقریباً از تمام نتایج نجف سود می برد.”

دکمه بازگشت به بالا