بین الملل

سیاست خارجی در هفته‌ای که گذشت

گروه سیاست خارجی: گروه سیاست خارجی: تغییرات سیاست خارجی در سفر هفته گذشته به ایران ، رئیس وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان آماده ارسال جعبه های سیاه به ایران است. تلاش برای خواندن اوکراین به فرانسه و گسترش ممنوعیت اسلحه برای ایران آمریكا

* سفری دو روزه به تهران

یکی از تحولات هفته گذشته ، سفر محمد هانف اتمر ، وزیر امور خارجه افغانستان به تهران بود. در راس هیئت 45 نفره ، روز چهارشنبه اعلام شد. سال قبل سال قبل سال قبل سال قبل 1d آنها برای دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به خارج از کشور سفر کردند. دو طرف یک مشاوره سه جانبه برگزار کردند و سپس با علی شمشاهان دبیرکل شورای امنیت ملی دیدار و گفتگو کردند.

در طول بحث ، دبیرخانه و اماری توافق کردند که سند مشترک بین دو کشور باید طی سه ماه آینده تکمیل شود. وزیر خارجه در این جلسه گفت که دولت افغانستان در جلوگیری از فعالیت های مخرب دو کشور هوشیارانه عمل می کند تا همکاری های رسانه ای بین دو کشور تضعیف شود.

در بیانیه وزارت امور خارجه در افغانستان پس از این جلسه ، حفی عطار درباره فاجعه اخیر ایران ، راه های جلوگیری از عود و عود در افغانستان صحبت کرد.

در چهارمین جلسه شورای امنیت ملی ، دبیر کل Atmar و پس از آن کشته و زخمی شدن ده ها شهروند افغان (امروز بخوانید) ، که توسط بسیاری از مقامات و رسانه های افغانستان ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه افغانستان گفت كه شم مكاك با شامخان دیدار كرده است تا در مورد قانونی بودن پناهندگان افغان در ایران و مبارزه با شبكه های غیرقانونی و تروریسم صحبت كند.

دیدار با وزیر کشور و وزیر نیرو بین دو جلسه‌ای بود که او روز گذشته به مدت دو روز برگزار کرد.

در پایان این سفر ، ظریف و عطار بیانیه 15 امتیازی ارسال کردند. در بیانیه ای ، ایران گفت در صورت درخواست این کار آماده است تا مذاکرات با افغانستان را تسهیل کند. (جزئیات بیشتر)

در یک سری توییتها ، پومپه در تاریخ 2 ژوئیه اعلام کرد که وزیر امور خارجه ایران ادعاهای بی اساس علیه وضعیت مهاجران افغانی کرده است. او در مورد روز جهانی پناهندگان صحبت می کند ، و جهان صحبت می کند.

از سوی دیگر ، وزیر امور خارجه ایران در امور خارجه ، سیدرشید موسوی ، روز دوشنبه 2 ژوئیه گفت که بازدید وزارت خارجه افغانستان از تهران مهم و کلی است. ” .

* جعبه های سیاه هواپیماهای سیاه اوکراین را برای ارسال به فرانسه ارسال کنید

یکی دیگر از تحولات هفته گذشته ، مکالمه تلفنی با همتای کانادایی خود بود. وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه به همتای کانادایی گفت که ایران هواپیماهای سیاه اوکراین را در روزهای آینده به فرانسه می فرستد.

در بیانیه منتشر شده در روز سه شنبه ، وزارت امور خارجه کانادا تهران را برای بازرسی از جعبه سیاه اوکراین بدون تأخیر ، به فرانسه می فرستد.

یک روز بعد در روز سه شنبه ، سوم ژوئیه ، وزیر امور خارجه ایران ، موسی بوراند در مصاحبه با فرانسه با بیان اینکه هواپیماهای اوکراینی به فرانسه اعزام شده اند ، گفت: “فرانسه هواپیمایی خنثی دارد و در اوکراین تأخیر دارد ، بنابراین تصمیم گرفتیم جعبه های سیاه ارسال کنیم.” ارسال به فرانسه برای مطالعه (جزئیات بیشتر)

آژانس تحقیقات ایمنی هوایی فرانسه روز جمعه (26 ژوئیه) اعلام کرد که برای بررسی اطلاعات مربوط به جعبه سیاه یک هواپیمای اوکراینی که وارد ایران شده است ، کمک کرده است و کار فنی روی جعبه سیاه از 20 ژوئیه آغاز می شود.

* مشاوره یک کنفرانس ویدیویی خوب با همسالان عمانی و چینی

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران نیز هفته گذشته در یک کنفرانس ویدئویی با وزیران امور خارجه عمان و چین صحبت کرد.

روز دوشنبه 2 ژوئیه وزیر امور خارجه ایران و وزیر امور خارجه عمان در یک کنفرانس ویدئویی درباره روابط دوجانبه منطقه و تحولات منطقه ای گفتگو کردند.

ممکن است در تاریخ 25 ژوئیه ، وزیران امور خارجه ایران و چین ، محمد جواد ظریف و وانگ یی در یک کنفرانس ویدیویی صحبت کردند. وزیر خارجه چین در مصاحبه ویدئویی با زوریخ در اعتراض به قطعنامه و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل گفت: “ایالات متحده حق استفاده از رویه های تعیین شده توسط شورای امنیت سازمان ملل را ندارد.”

وی با تأکید بر اهمیت تقویت روابط تجاری ، گفت: باید تسهیلات ویژه ای فراهم شود تا تجار در دو کشور بتوانند در یک فضای تعاون سفر کنند.

* عملکرد هیئت اجرایی و بازخورد

شورای امنیت سازمان ملل متحد (آلمان ، فرانسه و انگلیس) روز جمعه 20 ژوئن با 25 رای مثبت پس از انتخاب سه کشور عضو اتحادیه اروپا انتخاب شد. مایک پومپه وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توییتر از اقدامات اخیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ایران تمجید کرد و آن را نمونه مثبتی خواند.

دولت ایالات متحده در همان روز ، شنبه 21 ژوئن ، وی تصمیم ضدایرانی را از طرف هیئت دولت پذیرفت و آن را مطابق با منافع ابوظبی خواند.

اولیانوف سازمان بین المللی مهاجرت روسیه روز شنبه (31 ژوئن) اعلام کرد که مسکو و آژانس بین المللی انرژی هسته ای خواستار مذاکره سازنده از طریق مذاکرات نهادی هستند.

دیپلمات ارشد روسی روز چهارشنبه 25 ژوئیه ، جمهوری اسلامی ایران پیامی را به ضریب هوشی ارسال کرد. هیئت رئیسه موضع خود را به عنوان یک قدرت هسته ای “بسیار مسئول” توصیف کرد. روز پنجشنبه 5 ژوئیه ، مقامات آمریکایی که از اولیانف به دلیل نقض تحریم های واشنگتن انتقاد کرده اند ، به شدت از واشنگتن به خاطر راه اندازی یک کمپین نفرت علیه ایران انتقاد کرده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه وی همچنین در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد ، اظهار داشت که اتحادیه اروپا با تعهد ایران به شورای امنیت سازمان ملل در تضاد است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه این هیئت را پذیرفت و سازمان های بین المللی این سیستم گفتند که ایران نسبت به برنامه هسته ای خود دروغ می گوید.

رئیس ستاد ارتش ارتش اسرائیل روز یکشنبه 1 ژوئیه ، توانایی های نظامی عادی ایران نیز تهدیدی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه ، 2 ژوئیه ، ایالات متحده ، برکناری شورای امنیت سازمان ملل متحد از شورای امنیت سازمان ملل را به یاد آورد و تأکید کرد که سازمان ملل حق درخواست تحریم علیه ایران را ندارد.

محمد کشاورز زاده پیج – سفیر ایران در پکن اخیراً با اشاره به توئیتی مهم و به یاد ماندنی درباره تصمیم آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: “چین این موقعیت را فراموش نخواهد کرد.”

جوزف برول رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه (2 ژوئیه) گفت که برای حفظ توافق هسته ای بور مشاوره خوبی با چین داشته است.

در این رابطه، علی شمخان چرا دبیر شورای امنیت ملی ایران ، سه شنبه 23 ژوئیه ، در حساب توییتر خود توئیت کرد: چرا ضمن نادیده گرفتن بی کفایتی دو اروپایی ، دو اعتراض ضدایرانی بازی می کنید؟

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه 2 ژوئیه ، گزارش ها از سه کشور اروپایی ، انگلیس ، فرانسه و آلمان گزارش شده است که فشارها بر آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران (IAA) و همچنین ساز و کار حل اختلاف ، به نظر می رسد متناقض با IA است.

او با تحلیل موقعیت سیاستمداران ارشد دموکراتیک ، نوشت که دستگاه خودپرداز در بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل متحد موضع خود را تغییر داده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ، 26 ژوئیه ، آنها از بورگ خواستند که توافق هسته ای تلفیقی را فراخواند و آن را گامی مهم در رژیم ضد تشدید نامید.

وزارت امور خارجه آمریكا وی همچنین هفته گذشته در گزارشی اذعان داشت که ایران برای طراحی و ساخت سلاح های هسته ای قدم نمی گذارد.

* تلاش های ایالات متحده برای ادامه تحریم ها علیه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه روز یکشنبه گفت: دلایل ممنوعیت بنادر چابهار ناشی از فشار بر خواست ایران برای تغییر در سیاست های ایران است.

“دیوید شانکر” وزیر امور خارجه آمریكا هفته گذشته اعلام كرد كه تحریم ها به اصطلاح “جمهوری اسلامی” ایران و “فشار زیاد” ادامه خواهد یافت. شکر در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی دیلی قناری گفت: “ایالات متحده درگیر یک کمپین برای اعمال فشار بر ایران است.” اخیراً تحریم های جدیدی بر این کشور اعمال شده است و ما معتقدیم که تحریم های آینده علیه ایران ادامه خواهد یافت.

بلوبرگ علاوه بر این ، در روز سه شنبه 3 ژوئیه ، برخی دیپلمات ها گزارش دادند كه واشنگتن در تلاش است تا تحریم تسلیحاتی سازمان ملل را برای ایران بطور دائم گسترش دهد. مایک پومپه در همان روز وزیر امور خارجه اعلام کرد که او در ژانویه استرداد نمی شود. وقتی تحریم ها علیه ایران در ماه اکتبر منقضی شود ، اروپا و آسیا به دست ایران خواهند بود.

وزیر امور خارجه روز چهارشنبه 25 ژوئیه ابراز امیدواری کردند که کشورشان بتواند تحریم هایی را علیه ایران اعمال کند.

برایان هاوک نماینده ایالات متحده آمریکا نیز روز چهارشنبه (4 ژوئیه) از روسیه و چین خواست تا از پیشنهادی برای گسترش تحریم های تسلیحاتی ضدایرانی پشتیبانی کنند.

آژانس خبری انگلیس رویترز جزئیات جدیدی درباره مصوبه ایالات متحده منتشر کرده است که خواستار تحریم ایران در روز سه‌شنبه ، 3 ژوئیه است.

منابع دیپلماتیک روز سه شنبه (3 ژوئیه) گفتند که تحریم های پیشنهادی ایالات متحده علیه ایران هیچ فرصتی برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل ندارد.

در همین حال ، دو دیپلمات آمریکایی روز گذشته سعی کردند شورای امنیت سازمان ملل را ترغیب کنند تا تحریم تسلیحاتی ایران را توضیح دهد.

نامزد دموکراتیک سینما ممکن است ایالات متحده با اظهار نظر در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ، گفت كه این امر می تواند به ایران انگیزه بیشتری برای ورود ایران به میز مذاكره كند.

محمد جواد ظریف آقای پومپی سعی دارد دنیا را اغوا کند و گفته می شود ایران در ماه اکتبر ایران را شلیک کرده است. سلحشور حکمرانی می کند ، سپس بر پیروزی یک طرفه استوار است. “او می تواند به ما بگوید كه چگونه حتی پس از آتش گرفتن این جنگجویان به ایران بازگردیم!”

مگید تخت روانچی سفیر سازمان ملل در واشنگتن گفته است كه او موافق تمدید تسلیحات ایران در روز پنجشنبه 25 ژوئیه نیست تا بتواند شورای امنیت سازمان ملل را توسط شورای امنیت سازمان ملل تقویت كند.

* ترامپ: من آمادگی توافق سریع با ایران را دارم

به گفته پارسی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای که صبح یکشنبه منتشر شد ، اعلام کرد که آماده مذاکره برای توافق سریع با ایران است. علاوه بر این ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده ، باراک اوباما به ایران وجه نقدی داده است و رئیس جمهور اوباما 150 میلیارد دلار به او داده است.

آریانانی میریوس یک مشاور و سخنگوی سازمان ملل متحد ، ماموریت اسلامی جمهوری اسلامی سازمان ملل متحد ، همچنین خاطرنشان کرد که اگر ایران تحت فشار ایالات متحده قرار بگیرد و هرگز در مورد منافع قانونی خود بحث نکند.

* حمله موشکی فرانسه تهدید می کند

پس از آن که نیروی دریایی فرانسه یک موشک استراتژیک و هسته ای را بمباران کرد. سعید عباس موسوی ممکن است در تاریخ 20 ژوئن سخنگوی امور خارجه ایران ابراز نگرانی کرد که این آزمایش مطابق با تعهد کشور است.

وزارت امور خارجه ایران در پاسخ ، پاریس در پاسخ به جدیدترین آزمایش موشکی ، گفت که این شرایط را تحت شرایط NPT قرار داده و متعهد به اسلحه می شود.

کاظم غاریبیبی نماینده دائم آژانس بین المللی انرژی اتمی (5 ژوئیه) روز پنجشنبه (5 ژوئیه) ابراز نگرانی از نقض توافق جامع هسته ای آمریکا و فرانسه برای آزمایش. اینجا بخوانید)

* دعوت از وزیر امور خارجه ایران سفیر رومانی

وزیر امور خارجه ایران در نامه ای به وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه اول ژوئیه خواستار اقدام فوری مقامات ذیربط رومانی برای توضیح علت مرگ شد.

* بازخورد سخنگوی منطقه هفته گذشته

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ممکن است روز شنبه 20 ژوئن ، سکوت اروپا با معیار دو برابر برای قتل وحشیانه و قتل ایالات متحده محکوم شد.

پدر موسوی همچنین در روز دوشنبه ، 2 ژوئیه ، توصیه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در جلسه رهبران منتخب حقوق بشر در سوئد قابل قبول و با انگیزه سیاسی بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت كه ابا گبرتوییت هفته گذشته به سفارتخانه گفت كه وی هیچ برنامه ای برای انجام ماموریت خود ندارد و معاون سیاسی باقی خواهد ماند. مدیریت و تکمیل اطلاعات.

عمیق ترین رابطه والد الملیم بین ایران و سوریه

در یک کنفرانس خبری ، وزیر امور خارجه سوریه ، قانون سزار ، گفت: نیاز به یک سرمایه گذاری قوی برای خودمختاری و همکاری با متحدین دمشق “گفت: تصمیم ایران برای ارسال یک پاکت نامه به نینوا اقدامی واقعاً بزرگ برای اندیشیدن بود. . ما اطمینان داریم که دوستان و متحدین ما سوریه را تنها نخواهند گذاشت. سوریه دوستان و متحدین دارد و هرکسی که مخالف قوانین سزار باشد ، دوست ما است. روابط با ایران نیز بسیار عمیق است و بین مناطق مختلف بین دمشق و تهران هماهنگی وجود دارد.

* بولتون کتاب را نوشت

مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در کتاب خود نوشت: رئیس جمهور آمریکا. آنها خواستار دیدار با وزیر امور خارجه ایالات متحده در اجلاس G7 در فرانسه شدند.

این کتاب همچنین دلایل عدم موفقیت سیاست رئیس جمهور ایران را شرح می دهد.

واشنگتن با یادآوری زمان جان بولتون در کاخ سفید ، موقعیت مقامات آمریکایی را قبل از اعلام اثربخشی و تصمیم خود برای خروج از توافق هسته ای ایران و جو کاخ به یاد می آورد. وی در این کتاب رئیس جمهور ایالات متحده را ستود و گفت که عقب نشینی توافق هسته ای ایران زمان مهیج در زمان تصدی وی بود.

یک مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در بخشی از این کتاب می گوید: رئیس جمهور آمریکا از نخست وزیر ژاپن خواسته تا میان واشنگتن و تهران میانجیگری کند ، اما آنها هیچ امیدی به موفقیت در این مأموریت نداشتند.

مشاور سابق امنیت ملی در کتاب جدید خود ، اطلاعات کامل ساعات باقیمانده برای تلافی در برابر حمله آمریکا به ایران را به یاد می آورد. به گفته مقامات این تصمیم در آخرین لحظه واژگون شد.

* کاپیتان قایق های نفتی ایران و پاسخ تریا و کاراکاس

حاجیتاول سلطانی سفیر ایران در ایران روز شنبه 20 ژوئن اعلام کرد که نئوزولا ، ششمین کشتی ایرانی در حال دریافت مواد غذایی است.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین به نمایندگی از مخازن نفتی شرکت کننده در انتقال نفت ایران به Enezu ، چهارشنبه 4 ژوئیه تحریم ها را وضع کرد.

استیو مستشین وزیر خزانه داری ایالات متحده ایران حمایت زو از زوزو را رد کرد و گفت واشنگتن در تلاش است تا از این امر جلوگیری کند.

سعید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران صبح پنجشنبه اعلام كرد كه ایران و Enezuela به شدت با تحریم های ایالات متحده مخالف هستند.

وزیر امور خارجه Ene Nuezula این کشور همچنین تحریم های ایالات متحده علیه پنج کشتی دریایی ایالات متحده را محکوم می کند.

در همین حال ، وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام کرد که ایران ، امارات متحده عربی ، هنگ کنگ و آلمان بر اساس پیش شرط های ملاقات با تحریر دستگیر شده اند.

وزیر خزانه داری ایالات متحده وی گفت که کشورش متعهد است که روز پنجشنبه بخش های اقتصادی ایران را شناسایی کند.

مایک پومپه وزارت امور خارجه آمریكا روز پنجشنبه اعلام كرد كه فشار زیاد ایران بر روی ایران موفقیت آمیز بوده است.

علاوه بر این ، اداره گمرک و حفاظت از مرزهای ایالات متحده در دیل ریو ، تگزاس ، از دستگیری سه ایرانی که گفته می شود به طور غیرقانونی از مرز عبور می کنند ، خبر داده است.

* آمریکا بزرگترین حامی تروریسم دولتی است

وزیر امور خارجه آمریكا در گزارش سالانه خود در مورد تروریسم آمریكا چهارشنبه ، چهارم ژوئیه ، حمایت ایران و چند كشور دیگر از تروریسم دولتی را مجدداً تأكید كرد. ሪፖርቱ የኢራን የውጭ ጉዳይ ቃል አቀባይ ሴይስ አባ አባ ሙሳቪ በሰጠው ምላሽ ላይ ተገኝቷል ፡፡

የኢራን የውጭ ጉዳይ ቃል አቀባይ በአሜሪካ በሽብርተኝነት ላይ ያወጣውን ዓመታዊ ዓመታዊ ዘገባ በማውገዝ አሜሪካ የዩናይትድ ስቴትስ መንግስታዊ ሽብርተኝነት ከፍተኛ ድጋፍና የጽዮናዊት ወረራ ስርዓት እንደመሆኗ ሽብርተኝነትን ለመቃወምና ለመፍረድ አቅም የላትም ሲሉ ተናግረዋል ፡፡

* ባለፈው ሳምንት ሌሎች ዝግጅቶች

ኢራና ቱርክ ፖሊሲዎቻቸውን በመካከለኛው ምስራቅ እያስተባበሩ ያሉት ይህ ጥምረት ቴል አቪቭን ለመጋፈጥ የታለመ ሊሆን ይችላል ሲል ዘ ጀስቲስ ፖስት ዘግቧል ፡፡

ሰኢድ አባስ ሙሳቪ የኢራን የውጭ ጉዳይ ቃል አቀባይ ትናንት ምሽት ባወጣው መግለጫ በአሸባሪ አካላትና በቱርክ ወታደራዊ ኃይሎች መካከል በተደረገው የኢራን-ቱርክ ድንበር አቅራቢያ የተፈጠረው ግጭት የድንበር ባለስልጣናት ምርመራ እየተደረገበት መሆኑን ተናግረዋል ፡፡

ፎአድ ሁሴን የኢራቅ የውጭ ጉዳይ ሚኒስትር ማክሰኞ (ሐምሌ 3 ቀን) የመጀመሪያ የውጭ ጉብኝት መዳረሻዎቻቸው ኢራን እና ሳዑዲ አረቢያ ይሆናሉ ፡፡

از دیگر سو، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشستی مأموریت گزارشگر ویژه این سازمان در ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

وزارت خارجه آمریکا هم در گزارش سالانه موسوم به «قاچاق انسان» نام انسان را در فهرست مربوط به کشورهای «سطح سوم» نگاه داشت.

معاون سفیر ایران در بغداد نیز در اظهاراتی گفت که ایران آماده بازگشایی گذرگاه‌های مرزی با عراق و از سرگیری تبادلات تجاری و انتقال کالاست.

سفارت ایران در تفلیس هم در اطلاعیه‌ای از هموطنان ایرانی خواست که مراقب افراد سودجو که اقدام به جعل مدارک و وکالتنامه برای فروش و انتقال املاک ایرانیان مقیم به دلیل کرونا را کرده‌اند، باشند.(اینجا بخوانید)

در هفته‌ای که گذشت سید عباس عراقچی و همتای ویتنامی تلفنی گفت‌وگو و بر تداوم همکاری‌های دوجانبه برای مبارزه با کرونا تأکید کردند.

علیرضا یوسفی سفیر جدید ایران در اسلو استوارنامه خود را تسلیم پادشاه نروژ کرد.

علی‌اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران چهارم تیر ماه در گفت‌وگوی تلفنی نماینده گوترش، ضمن محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، خواستار رفع این تحریم‌ها شد و هدف از آن را فشار بر مردم سوریه در راستای اهداف نامشروع آمریکا برشمرد.

محمدابراهیم طاهریان فرد نماینده ویژه ایران در امور افغانستان و همچنین همتای پاکستانی چهارم تیر ماه درباره آخرین تحولات افغانستان و گفت‌وگوهای صلح در این کشور تلفنی به گفت‌وگو پرداختند.

کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در وین بر ضرورت ایجاد یک چارچوب حقوقی و عملی جهت اتخاذ تدابیر فوری برای از بین بردن پیامدهای منفی تحریم‌ها در مسیر مبارزه کشورها با جرم و مواد مخدر تأکید کرد.

نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل روز جمعه نیز با اعلام ضبط بیش از ۹۵۰ تن انواع مواد مخدر و روانگردان در سال گذشته توسط ایران گفت: این در حالی است که جمهوری اسلامی تحت تحریم‌های آمریکا قرار داشته و از کمک‌های جامعه بین‌المللی نیز بهره‌ای نبرده است.(اینجا بخوانید)

وزیر خارجه آمریکا در هفته‌ای که گذشت، در یک مصاحبه درباره اقدام تروریستی این کشور در به شهادت رساندن سردار «قاسم سلیمانی» اظهارنظر و از مواضع دونالد ترامپ دفاع کرد.

نشست ستاد پیگیری شهادت سردار قاسم سلیمانی با حضور ظریف و زینب سلیمانی در محل وزارت امور خارجه ایران برگزار شد.

کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو روز جمعه با سرگئی ورشنین و سرگئی ریابکوف معاونان وزیر خارجه روسیه تلفنی درباره تحولات منطقه، برجام و تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به گفت‌وگو پرداخت.

محمدتقی صابری سفیر ایران در «دوشنبه» نیز از بازگشت ۱۱۰ شهروند ایرانی از تاجیکستان به کشورمان خبر داد. سفیر ایران در اوکراین نیز در توئیتی اعلام کرد که سومین پرواز از کی‌یف به تهران نیز در هفته گذشته اقدام به انتقال ۱۸۹ نفر دیگر از دانشجویان و هموطنان مقیم اوکراین به کشور کرده است.

وزارت امور خارجه ایران همچنین در توئیتی به حقوق بشر آمریکایی پرداخت و عنوان کرد: رژیم آمریکا از روی استیصال اقدام به رهبری کارزاری جهانی برای استفاده از تروریسم اقتصادی و درمانی علیه حقوق بشر ایرانیان می‌کند.

چند نماینده مجلس سنای آمریکا نیز طرحی ارائه کرده‌اند که به دنبال جلوگیری از چیزی است که «دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات آمریکا» خوانده شده است.(اینجا بخوانید)

از سوی دیگر، تاجر لبنانی-آمریکایی (+) که به نیابت از عربستان سعودی و امارات متحده عربی سعی داشت دولت آمریکا را به سمت اتخاذ سیاست‌های ضد ایرانی سوق دهد به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد.

انتهای پیام/


دکمه بازگشت به بالا