اجتماعی

سیر صعودی آمار حیوان گزیدگی در کشور طی ۱۰ سال گذشته

وی خاطرنشان کرد: روند گزش حیوانات در کشور رو به افزایش است و وزارت بهداشت ، درمان و خدمات انسانی ادعا می کند که این آمار نشان می دهد که در سال 1927 ، 207000 نیش حیوان در کل کشور رخ داده است.

دکتر بزاد امیر از N.N. وی گفت: یکی از مهمترین مباحثی که در مورد اشکالات حیوانات مورد بحث قرار گرفته انتقال بیماری از حیوان به انسان است. خرگوش یکی از مهمترین بیماری های منتقل شده از طریق نیش حیوانات است و سایر بیماری های عفونی نیز قابل انتقال هستند. زیرا دهان حیوان دارای انواع بیماری زا است که می تواند باعث بیماری های دیگر شود.

خاخام اظهار داشتند که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارند. ویروس Rabbinic اغلب از طریق بزاق انسان و خرگوش به انسان منتقل می شود و متاسفانه در صورت عدم وجود بیماری 100٪ مرگ وجود دارد. متأسفانه علی رغم تمام مرگ و میر بالای این بیماری ، کلیه مراحل پیشگیری و درمان بیماری می تواند به موقع و کامل به محل تماس با آب ، صابون و آلرژی ، واکسیناسیون و ضد میکروب ها کمک کند.

وی با اشاره به پوست ، چشم و غدد حیوانات گفت: “هنگامی که ویروس وارد نیش می شود ، ابتدا وارد محل ورود می شود.” ماهیچه ها ضرب شده و سپس به سیستم عصبی در سیستم عصبی مرکزی و سپس به غدد سفر می کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ویروس از سگ به انسان دیگر منتقل می شود یا اینکه حیوانات دیگر می توانند بیماری را به امیر منتقل کنند ، گفت: همه حیوانات خون گرم می توانند خرگوش باشند ، اما بدیهی ترین چیست؟ بله ، خاخام ها در سگ ها و گربه ها هستند. به عنوان مثال ، سگها ممکن است نژادپرست باشند ، از جمله گرگ ، روباه ، روباه ، مگس و غیره. گربه ها می توانند فقط نیش باشند ، زیرا اگر گربه به خرگوش آلوده شود و اگر کف دست مکیده باشد ، می تواند به انسان منتقل شود. بنابراین ، اگر گربه آلوده باشد ، باید اقدامات پیشگیرانه بعد از بارداری (استحمام و واکسیناسیون) انجام شود. توجه داشته باشید که خاخام ها نیز می توانند از طریق قالب به انسان منتقل شوند. حتی حیوانات خانگی مانند اسب ، الاغ ، گوسفند و … می توانند کمک کنند اما این حیوانات نقش مهمی در برقراری ارتباط ندارند. زیرا آنها بعد از خاخامها خواهند مرد ، هر ساله تعداد زیادی از دام ها مورد شکنجه و نابودی قرار می گیرند.

وی گفت: در بیش از 150 کشور جهان مسائل نژاد پرستی وجود دارد. براساس برآوردها ، خاخام ها سالانه حدود 59000 نفر را در سراسر جهان می کشند. چهل درصد افراد آلوده به خرگوش ها زیر 15 سال سن دارند.

دوره جوجه کشی در انسان حدود 2 تا 3 ماه است ، اما می تواند از چند روز تا یک سال طول بکشد. »گفت: مدیر عامل مدیریت بیماری های عفونی ویروس. . دوره جوجه کشی بستگی به بار ویروسی ، محل نیش و شدت جراحت دارد. در بعضی از مناطق ، خاخام ها در بعضی مناطق از جمله سر و گردن و اندام تناسلی در معرض خطر سمیت هستند.

وی افزود: “این بیماری با اضطراب و اضطراب ، سردرد ، کمی گرما و استراحت آغاز می شود.” درد و خارش اغلب روی سطح زخم احساس می شود و سطح نمک افزایش می یابد. درد عضلات تنفسی و تشنج عمومی نیز می تواند رخ دهد. اگر علائم تشنج شروع به ظهور کند ، بیمار حدود دو هفته طول می کشد. علاوه بر این ، فلج گاهی اتفاق می افتد و منجر به مرگ بعد از اغما می شود.

در مورد خرگوشانی که در حیوانات زندگی می کنند ، امیری می گوید: “آنها می توانند برای هر حیوان گرم خرگوش پیدا کنند.” سگها آسیب پذیرتر هستند. در سگ ها دوره جوجه کشی از 10 روز تا 2 ماه و گاهی طولانی تر است. علائم عصبی در سگ ها در مراحل اولیه بیماری شامل رفتار غیرمعمول ، اضطراب غیرمعمول ، تحریک پذیری و حالت تهوع است. علائم اضطراب و اضطراب طی یک یا دو روز افزایش می یابد. این حیوان پرخاشگر است و تمایل زیادی به تماس با اشیاء ، حیوانات و افراد از جمله صاحب آن دارد و اغلب خود را نیش می زند و باعث ایجاد زخم های جدی در بدن می شود. بلع آنها به دلیل فلج شدن ماهیچه های متورم ، بلع بزاق را برای آنها ممکن نیست و در نتیجه باعث افزایش مایعات بزاق و تغییر صدای حیوان می شود. نوع خاموش یا خاموش این بیماری با فلج مشخص می شود و یک مرحله محرک بسیار کوتاه دارد ، گاهی اوقات به هیچ وجه. فلج با عضلات سر و گردن شروع به بلع می کند ، بنابراین صاحب حیوان می تواند وجود یک جسم خارجی مانند گلو خارجی را تشخیص دهد. فلج کل در بازوها و پاها پخش شده و درنهایت منجر به مرگ حیوان می شود.

وی با تأکید بر اهمیت پیشگیری از گزش حیوانات ، گفت: بهتر است در مناطقی که اقدامات احتیاطی امکان پذیر نیست یا تعداد سگ های ولگرد و سگ های ولگرد زیاد است ، واکسینه کردن سگ ها انجام شود. اگر حداقل 70 درصد سگها در این منطقه واکسینه شوند ، به خاخام منتقل نمی شود. پیگیری تعداد سگهای ولگرد و گمراه ، آموزش جامعه ، به ویژه کودکان و بزرگسالان ، یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید مراقب آن باشید ، خصوصاً آزار حیوانات و برخورد با سگ.

امیر ادامه داد: همه افراد آلوده برای معالجه و پیشگیری باید به مراکز خدمات درمانی عمومی مراجعه کنند. اول از همه ، باید زخم شسته شود و واکسن ضد ویروسی چندین بار داده شود. در برخی موارد ، اگر شدت جراحت زیاد باشد ، فرد باید علاوه بر واکسن ، از سموم دفع آفات نیز استفاده کند.

قبل از واکسن باید واکسن های پرخطر مانند دامپزشکان ، محیط زیست ، آتش نشانان ، غارها ، شکارچیان ، محیط زیست و غیره داده شود.

با توجه به آمار گزش حیوانات در ایران ، هر ساله شاهد افزایش نیش حیوانات هستیم ، بیش از 234000 و 161 نیش حیوان در سال 1398 رخ داده است که از حدود 207000 نفر است ، در 10 سال گذشته شاهد افزایش مداوم تعداد اشکالات حیوانات بوده ایم. avkanî این امر به دلیل افزایش تعداد سگ های مه آلود (نه تنها در مناطق روستایی ، بلکه در مناطق شهری) است ، بنابراین پیشگیری و کنترل گزش حیوانات هر روز دشوارتر خواهد بود مگر اینکه اقدامات جدی و اساسی برای جمع آوری و کنترل جمعیت سگ های ولگرد انجام شود. و تا سال 2030 ، دستیابی به هدف کلی از بین بردن پیش نویس های انسانی از اشکالات سگ دشوارتر خواهد بود.

وی اظهار داشت: هر ساعت حدود 700 درمان دامپزشکی و خدمات پیشگیری در کشور ارائه می شود؛ وی گفت: “اقدامات رهبری برای مقابله با قرار گرفتن در معرض اشکالات حیوانات و جلوگیری از آنها پس از قرار گرفتن در معرض ، یکی از مهمترین اقدامات در سیستم بهداشتی کشور برای جلوگیری از عفونت است.” همچنین برخی از خاخام ها را از مسمومیت حیوانات خودداری کنید. با وجود تعداد نیش حیوانات ، تعداد خاخام در جمعیت و کمتر از 10 مورد در سال در کشور و کمتر از 10 مورد در سال گذشته در کشور و صحت و احتیاط برنامه ملی است. گزارش شده است که علت فوت آنها عدم مراجعه به مراکز پزشکی بوده است.

وی در پایان سخنان خود ، در مورد نیش حیوانات توصیه کرد و گفت: مردم باید از صاحبان سگ دوری کنند. زیرا بیشتر گزش حیوانات در سگ ها رخ می دهد. هنگامی که با یک حیوان کبود یا خراشیده تماس برقرار می کنید ، نیش را سریعاً با آب و صابون بشویید و فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. همچنین اگر سگ و گربه گرفتار شوند باید هر سال واکسینه شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا