حوادث

بیانیه نیروی انتظامی پیرامون حادثه فوت اتباع افغانستان در منطقه مرزی مشترک

وی در بیانیه ای درباره کشته شدن شهروندان افغان در یک منطقه مشترک مرزی ، گفت: دولت و مقامات افغانستان با در نظر گرفتن دیدگاه ها و بدبینی های دشمنان دو کشور و تاریخ روابط ایران و افغانستان این پرونده را بررسی می کنند. یک محیط سیاسی و حرفه ای فراهم کنید و اجازه ندهید که دشمنان دو ملت منطقه شنا کنند و از این واقعه ناگوار دفاع کنند.

طبق گفته ENA این بیانیه: “خبر ویرانگر از مرگ غم انگیز شهروندان افغان در رودخانه مرزی هرویید در روزهای اخیر با درگیری مرزبانان ایرانی ادعاهای اشتباهی انجام داده است. این کشور برای برنامه ریزی رسانه های جمعی و اختلافات ، به یک کشور برادرانه و دوستانه ایران و افغانستان تبدیل شده است.

در این بیانیه آمده است: “با این حال ، روابط عمیق بین افغانستان و ایران که مدت هاست با دوستی و برادری اداره می شوند و ریشه های قوی تاریخی و فرهنگی دارند ، با چنین داستانها و دروغهای دروغین مختل نمی شوند.” چند نکته در رابطه با این فاجعه برای توسعه افکار عمومی ، به ویژه برای افزایش درک مردم مظلوم افغانستان و تبیین اهداف جنگ روانی دو کشور ارائه شده است.

پس از آن ، اولین موضوعی که در نتیجه ادعاهای موجود در منطقه مرزی بین ایران و افغانستان مورد توجه قرار می گیرد این است که مسئولیت قانونی حفظ و نگهداری جریان های مرزی است.

در این بیانیه آمده است: “مهمترین مسئله و ابهام در رابطه با این واقعه ، بی توجهی به نیاز به آزادی نیروهای مرزی افغانستان و پروتکل های امنیتی در مرزهای مشترک در افغانستان در سالهای اخیر است.” تمرکز دولت افغانستان بر انجام تعهدات قانونی خود برای حمایت از مرز ، مسیری را برای جنایات مختلف و اقدامات ضد امنیتی در مرز ایران و افغانستان فراهم کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که به دلیل حضور و درگیری نیروهای مختلف ضد ایرانی و خارجی در سطح زمین در افغانستان ، اوضاع کنونی زمینه را برای ایجاد شبکه مرزی قاچاقچیان مواد مخدر و تروریست های همراه فراهم کرده است. این مسئولیت دولت افغانستان است. بخش بعدی برای بررسی این موضوع ماهیت این رویداد است و باید طبق اطلاعات ارائه شده بررسی و ارزیابی شود.

هنگامی که جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی عراق خبرهای مشکوک در مورد کشته شدن شهروندان افغان در رودخانه Afro-Border دریافت کرد ، به جای مداخله در ایران ، آن را به طور رسمی و نه میانجیگری در مورد همکاری مرزی منتشر کرد. وی گفت که او آماده است تا به طور مشترک درخواست تجدیدنظر در افغانستان را بررسی کند ، که هنوز با تشکیل کمیته تخصصی ویژه ، هنوز پاسخ به موقع نگرفته است.

در این بیانیه افزود: “یک سری تحقیقات انجام شده توسط کمیته های خبره در جمهوری اسلامی جمهوری ترکیه نشان می دهد که اتهامات علیه افغانستان بدون هیچگونه اسناد ، شواهد و اظهاراتی صورت گرفته است. در این حالت ، این نشان دهنده دخالت مرزبانان ایران نیست و اساساً غیرقابل قبول است. به نظر می رسد اوضاع سیاسی در کشور دوست و همسایه افغانستان و فشار برای عدم همکاری با تیم متخصص ایران در افغانستان در نظر گرفته شده و جایگزین یک رویکرد منحصر به فرد است. هیچ رسانه ای یک طرفه در افغانستان وجود ندارد.

در این مقاله آمده است: “در طول 40 سال گذشته ، بسیاری از مردم این کشور به دلیل جنگ و بی ثباتی افغان های مظلوم ، می ترسند از دنیا بروند و مورد تجلیل واقع شوند. برادر آنها ، ایران ربوده شده است. روحانیون اسلامی نقش کلیدی در رفع همه مشکلات داشته اند و به شهروندان ایرانی همان امکانات زندگی ، بیولوژیکی ، بهداشتی ، درمانی و آموزشی را به آوارگان افغان ارائه داده اند.

در پایان بیانیه ، دولت اسلامی جمهوری اسلامی روسیه مجدداً آمادگی خود را برای همکاری با مقامات ذیربط در افغانستان در رابطه با این واقعه غم انگیز عنوان کرد: روابط ایران و افغانستان زمینه مشترکی را برای بررسی فضای سیاسی و حرفه ای و تاریخچه جنایت ویرانگر در منطقه فراهم می کند. غیرقابل انکار است که اجازه نمی دهد این فاجعه پشیمان شود. از سوء استفاده استفاده کنید

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا