استان ها

دعای روز پانزدهم ماه رمضان + تفسیر

به نام خداوند بخشایشگر مهربان

“خدایا ، به من اطاعت از فروتنی و پرهیزگاری را در راه عدالت مطابق با مؤمنان با فضیلت یا مومن.”

“خداوند در این روز فضل اطاعت از بندگان فروتن و فروتن خود را به من عطا می کند ، و توصیف نخستین بازماندگان و مردان خداپرست را به من عطا کن ، و با داشتن حق نجات من ، از قلبهای ترسناک محافظت می کند.”

نماز روز پانزدهم -2

در قسمت اول پانزدهم روز نماز می خوانیم:

خدایا امروز به من اطاعت بندگان فروتن را عطا کن.

خداوند متعال نمازگزاران نجات متعال را در نمازهای خود فروتن می کند. “اطاعت” در اطاعت و عبادت از جایگاه مهمی برخوردار است. این یک عبادت گرانبها است که با حضور قلب و فروتنی همراه است و آن حالت است که از قلب ناشی می شود و این احساسی است که انسان را به حضور حقیقت سوق می دهد ، جهت و راه را متحد می کند و با پاکسازی قلب از بادهای دیگر ، قلب را پاک می کند. الف

“نماز” اکراه مانند بدن بی جان است. او مرده ای است که حرکت نمی کند و هیچ ارتباطی با آن ندارد. شخصی به خدمت فرمانده کل آمد و گفت: عبادت من مبتنی بر فروتنی و تسلیم است. حضرت فرمود: شما چطور هستید ؟! وی گفت: “در نماز فقط به خدا فکر می کنم و از دیگران غافل می شوم.” پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: “اکنون با همان شرطی که فرمودید ، دو رکعت نماز بخوانید تا من شتر را به عنوان پاداش به شما بدهم.” آن شخص ایستاد که نماز بخواند و بعد از نماز تقاضای پاداش کرد!

امام فرمود: چگونه نماز خواندی؟ وی گفت: “همانطور که گفتم ، به چیزی جز خدا فکر نکردم.” امام فرمود: “دوباره فکر کنید ، ببینید در هنگام نماز چه فکر کرده اید در سرتان”. وی گفت: “گاهی شتر به من موهای قرمز یا موهای زرد می بخشد.”

بله ، این نوع نماز از پشت بام خانه فراتر نمی رود و باعث صعود ver نمی شود و نزدیکی وجود ندارد. چشم ها در قسمت پشت و پشت فرش است و دست ها روی پیشانی و صورت است. شش حواس از شش جهت فرار کرده اند و همه در حال انجام کاری یا دیگری هستند. غم و اندوه ، اقساط ماهانه و افراد گمشده به نماز می آیند. کار و کار روزمره و اقتصاد و اداره و برنامه ریزی خانه و چیزهای دیگر ، فروتنی و فروتنی را از مردم دریافت می کند و بدون تردید نماز را به مردم می بخشد.

آنکه خدا را در قلب خود در دعا به یاد می آورد و به تعهد خود پی می برد ، مطمئناً با چشم وحشتناک و قلبی ترسناک به خدا می پرستد. فرشی که با اشک و ترحم به سوی خدا پخش می شود و سرانجام خون را لکه دار می کند فرش فرمانده منفرد خون است. قرآن کریم با تشریح مؤمنین ، می گوید:

مؤمنان در دعاهای خود فروتن هستند

امام صادق (ع) فرمود که خداوند متعال به موسی مقدس (ع) فرمود:

مرا غالباً روز و شب به یاد بسپار و هنگام ذکر من تواضع باش و در هنگام دردسر ، صبور باش

امام صادق (ع) نیز به خدا دعا کرد:

خدایا ، از قلبی که راضی نیستم ، از قلبی که فروتنانه نیست ، از دعایی که جواب داده نمی شود و از دعایی که فایده ای ندارد ، به شما پناه می برم.

در بخش دوم این دعای پر برکت روز می خوانیم:

خدایا ، در توبه فروتنانه ساکت من را دراز کن

“شره الصدر” و یک حالت ایمان صریح و روشن که ناشی از ایمان مطلق ، افزونگی انسان ، قدرت صبر و آرزوی بی بدیل است. در این حالت ذهن است که مردم می توانند با مشکلات و رنج ها به جنگ بروند. دریا دلهره آور می شود ، ترس از بین می رود. او از شکست ناامید و ناراحت نیست. او چند شاگرد را از دست نمی دهد و از دشمن نمی ترسد. مسائل خرد دنیا و سکولارها او را از هدف خود باز نمی دارند و قدرت معنوی او در کوهی از بدبختی ذوب می شود.

در قرآن کریم “سعد صدر” هدیه بزرگی به حساب می آید و “توکیک الصدر” یکی از آموزه های الهی شمرده می شود. خدای او به پیامبر خود به عنوان هدایای عالی فرمود:

لَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَك

آیا سینه شما را گسترده و باز نکردیم؟

بله ، برخی افراد آنقدر گشوده اند که حاضر نیستند هر واقعیتی را بپذیرند ، هر چقدر هم که بزرگ باشد ، برعکس ، روح برخی افراد آنقدر باریک و محدود است که به نظر می رسد راهی برای ورود به آن وجود ندارد.

بخش دوم دعاهای این روز در مورد باز شدن قفسه سینه و استحکام آن بود. بدون مزایای “شهره صدر” ، افق مردم محدود به زندگی روزمره خواهد شد. اگر نعمت به آنها برسد ، آنها فکر می کنند که به همه چیز دست یافته اند و اگر کوچکترین تغییر وجود داشته باشد ، همه چیز را جستجو می کنند.

از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) سؤال شد: “روایت صدر چیست؟” آنها گفتند: “خدا قلب هر كس را بخواهد روشن می كند ، و در نور آن روح او گسترش می یابد و گسترش می یابد.” آنها پرسیدند: “آیا نشانه ای از این را می دانید؟” وی گفت: “بله ، نشانه آن مرگ است ، با تمرکز بر قطع شکوه خانه ابدی و جهان و آماده شدن برای آمدن مرگ” (1).

ائمه اطهار نمونه هایی از صبر ، استقامت و پایداری است ، زیرا هر یک از آنها در زمان خود با مصائب مختلفی می جنگیدند و دلخوری و دشمنی دشمنان کمترین تأثیری در استمرار آنها نداشت.

به عنوان مثال ، حضرت فاطمه زهرا (س) با تمام توان از سرپرستی علی (ع) دفاع کرد و او از یک حادثه پس از دیگری نجات یافت و در نتیجه این مصیبت ها او در جوانی با عجله به دیدار خدای دیدار رفت ، اما بر او تعظیم کرد. . ابرو بلند نکرد.

همانطور که در ابتدا ذکر شد ، این توصیف ستاد و وضعیت اضطراری تا زمانی که در انسان تغییر نکند پیدا نمی شود و با توبه با تواضع همراه می شود.

در پایان این نماز مبارک روز می خوانیم:

ای محافظت از قلب ترسیده!

از آنجا که خداوند متعال “آمرزنده آخرت” است ، او قلبی را که باعث شکست عذاب روز قیامت ، درمانده ، مبهوت ، خسته و فراری می شود ، پناه می گیرد و محافظت می کند.

بله ، مکان ایمنی و امنیت ، مکان اعتماد و امید به استانداردهای ایمنی متعال؛ کسانی که از مجازات خدا و آتش جهنم می ترسند ، به او پناه می برند.

دکمه بازگشت به بالا