بین الملل

انتخابات Coroner و ایالات متحده؛ آیا ترامپ می تواند با Corona مقابله کند؟

گروه بین المللی خبرگزاری آنلاین دانا نیوز – مهدی پورسفابرخی از تحلیلگران سخنان قبلی ترامپ را خوانده اند و اصرار دارند كه وی نسبت به وقایع بین سالهای 1979 تا 1980 ، هنگامی كه سفارت آمریكا در تهران توسط دانشجویان انقلابی به دست آمد و مبارزات نظامی آمریكا برای آزادسازی آنها ، بسیار حساس بود. صحرا طبس شکست خورد. این رسوایی تاریخی منجر به شکست جیمی کارتر رئیس جمهور وقت در برابر نامزد جمهوریخواه رونالد ریگان شد. از نظر وی ، ترامپ نمی خواهد چیزی شبیه به آنچه در دهه 1980 اتفاق افتاد رخ دهد و او نمی خواهد رئیس یک کشور شکسته مانند کارتر ، قدرتمندترین کشور جهان باشد.

با توجه به این حساسیت ، کمتر از هفت ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دسامبر سال 2020 ، می توان فشاری را که اکنون بر روی ترامپ وارد شده است ، درک کرد. ساکن فعلی کاخ سفید اکنون سایه بودن “جیمی کارتر” دیگری را در دنیای سیاست احساس می کند. این بار داستان هیچ ارتباطی با تهدید انقلابی یا فدراسیون خارجی ندارد. مشکل این ویروس 100 نانومتری است که نه تنها ایالات متحده بلکه کل جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

* ترامپ در فضای خواب عقب مانده است

طبق نظرسنجی ها ، جو بایدن ، دموکرات ، اکنون در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 حدود 6 درصد از ترامپ پیروز است. از طرف دیگر ترامپ که به نمایندگی از بیش از 50 درصد از مردم آمریکایی که از کنفرانس های مطبوعاتی روزانه در ماه های اول بحران عروق بیماری کرونا استفاده می کردند ، می توانست با استفاده از تاج ویروس مبارزه کند ، اکنون حمایت کمتر از 50 درصد از جمعیت را دارد.

واقعیت موضوع این است که 19 انتخابات ریاست جمهوری بدون مشکل کووی ، همه پیش بینی های ترامپ را ناراحت کرده است. شاید از چند ماه پیش ، با بررسی همه شاخص های اقتصادی ، مشخص شود که ترامپ بدون در نظر گرفتن مخالفت خود ، در انتخابات ریاست جمهوری بدون سر و صدا پیش می رود.

علیرغم رشد آهسته تر از حد انتظار در اقتصاد ایالات متحده ، بیکاری در سال 2015 به کمتر از 4 درصد رسید ، بالاترین میزان در 50 سال گذشته. از طرف دیگر ، میانگین صنعتی داو جونز مهمترین بازار مالی ایالات متحده بود و در رکورد باورنکردنی از 30،000 واحد پیشی گرفت.

ناگهان این رکورد خارق العاده مانند آتش سوزی پخش شد. در کمتر از یک ماه ، میانگین صنعتی داو جونز تقریباً یک سوم ارزش خود را از دست داد و تمامی سوابق بیکاری ایالات متحده را در آوریل و مارس شکسته است.

علیرغم عدم تمایل دولت ترامپ برای منزوی کردن اوضاع ، ترامپ موافقت کرد که به دلیل افزایش سریع تعداد بیماران ، مسافرتهای عمومی را محدود کند. به زودی ، عکس هایی از اجساد باعث وحشت در ذهن عمومی شد ، حتی ترامپ اشاره کرد.

شاید اوج این وحشت عمومی را می توان در تصاویر گرفته شده از پهپاد مبنی بر چگونگی دفن قربانیان هر تاج مشاهده کرد. گور دسته جمعی که اجساد در زیر یک لایه بتونی دفن شده است. جالب اینجاست که شاید یک سال پیش چنین تصاویری در مینی سریال “چرنوبیل” منتشر شد. تصویری از چگونگی عدم موفقیت دولت شوروی در مقابله با بحران نیروگاه هسته ای چرنوبیل.

اگرچه شیوع این بیماری در ایالات متحده در حال حاضر به سطوح بی وقفه رسیده است و بسیاری انتظار دارند که تا پایان بهار به طور موقت این بیماری از بین برود ، تحلیل های موجود نشان می دهد که پس لرزه ها قدرت بیشتری دارند. که به راحتی قابل تحمل است.

تحلیل های خوش بینانه نشان می دهد که اقتصاد ایالات متحده در شش ماه نخست سال 2020 حدود 5 درصد کاهش خواهد یافت. چنین ضربه اقتصادی را می توان با رکود بزرگ سال 1999 مقایسه کرد. بحرانی که به طور اتفاقی هربرت هوور ، رئیس جمهور وقت ، به یک اعلامیه یک طرفه علیه رقیب دموکراتیک خود مبدل شد.

سوال بارز این است که ترامپ در پاسخ به بحران چقدر موفق بوده و آیا این اقدامات می تواند وی را در انتخابات پاییز موفق کند.

* ترامپ را سوسیالیست نکنید

ترامپ و دولت وی به سرعت خود را به عنوان سوسیالیست مبدل كردند تا با اوضاع اقتصادی فعلی مقابله كنند و ایالات متحده آمریكا فدرال رزرو پس از فروپاشی بورس نیویورك شروع به خرید سهام در شركت های ضرر و زیان كرد.

وزارت خزانه‌داری آمریكا بلافاصله یك بسته 2 و 2 میلیارد دلاری كنگره را تصویب كرد. دموکرات ها و سناتورها اما به این لایحه افزودند که هیچ آژانس یا موسسه مالی ترامپ نمی تواند از این کمک ها استفاده کند.

بررسی ابعاد این بسته مالی می تواند عمق دخالت دولت ترامپ در اقتصاد ایالات متحده را نشان دهد. جالب است بدانید که در طول بحران سال 2008 ، دولت اوباما برای کمک به اقتصاد ایالات متحده یک بسته اقتصادی 700 میلیارد دلاری را تصویب کرد. بررسی بسته نشان می دهد که دولت ترامپ اکنون سه برابر این مبلغ را خرج می کند.

اگرچه بخشی از بسته 2،000 میلیاردی به عنوان 1200 کمک بلاعوض به مردم اختصاص می یابد ، بخش بزرگتر شامل خرید سهام شرکت ها و وام رایگان به مشاغل کوچک است ، اما تحلیلگران می گویند که مشخص نیست کسری بودجه از کجا به دست خواهد آمد. اثرات تزریق منابع در آینده نزدیک غیر منتظره است.

شاید 4 سال پیش ، اگر کسی حتی در قرن دهم برای رونق اقتصادی چنین کمک هایی را ارائه داده بود ، ترامپ را می توانست پیروان مارکس و حامی اتحاد جماهیر شوروی بنامد ، اما اکنون خطر کاهش سرعت رشد اقتصادی و انتخابات آینده باعث شده تا او حتی بیشتر شود. برای لحظه ای تأخیر نکنید تا لوایح و دستورالعمل های قانونی مربوط به این کمک ها را امضا کنید.

* آیا بسته 2 تریلیون پوندی بحران اقتصادی را پر خواهد کرد؟

از این پس با اطمینان می توان گفت پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بستگی به این دارد که آیا او می تواند اقتصاد را از زمین بیرون بکشد یا خیر.

او در چنین عجله ای است که مجبور است استانداران کشورهای مختلف را جدا کند تا به حالت عادی بازگردد. او حتی از هواداران خود دعوت کرد که جدایی را شکسته و به خیابانها بروند. این مثالها شامل سه توییت است که از ساکنان ایالت هایی مانند میشیگان و ویرجینیا خواسته اند که برای آزادی دولت ایالت به خیابان ها بروند.

برخی پیش بینی ها نشان می دهد که ممکن است رشد انفجاری در پایان سه ماهه سوم سال و آغاز سه ماهه چهارم اقتصاد ایالات متحده وجود داشته باشد. این به دلیل تعداد زیادی تزریق به اقتصاد کشور طی چند ماه گذشته است. به گفته گلدمن ساکس ، در آخرین ماه سال 2020 ، رشد اقتصادی آمریکا به 12 درصد رسیده است که قابل توجه است. البته این رشد با افزایش شدید تورم همراه خواهد بود.

البته علاوه بر این پیش بینی خوش بینانه ، نشانه هایی مبنی بر ادامه بحران وجود دارد که یکی از نشانه های آن سقوط شدید قیمت نفت است ، زیرا معاملات آتی نفت آمریکا در سه ماه آینده در زیر 15 15 معامله می شود.

استفاده از “پوسته های نفتی” می تواند همه آرزوهای ترامپ برای حاکمیت ایالات متحده در بازارهای جهانی نفت را با چنین قیمت های پایین منفجر کند. ترامپ برای مقابله با چنین شرایطی دستور داده است كه حدود 12 میلیون بشكه نفت در ذخایر استراتژیك آمریكا ذخیره شود ، اما هنوز مشخص نیست كه آیا این اقدام می تواند بازارهای جهانی نفت را نجات دهد یا خیر.

کوین هوست ، مشاور اقتصادی کاخ سفید نیز درباره فشار احتمالی بر رشد اقتصادی ایالات متحده هشدار داد. وی رکود قیمت نفت آمریکا را یک رویداد “بسیار کوتاه مدت” توصیف کرد ، اما گفت که انتظار می رود تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال به سطح جدید برسد.

میزبان افزود: با توجه به قرنطینه این کشور برای مقابله با کرونا ، پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی در نیمه دوم سال 2020 شکسته شود.

این بدان معنی است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت الشعاع بحران اقتصادی قرار گرفته است.

* سایه کارتر بر ترامپ وزن زیادی دارد

در این شرایط می توان گفت که ترامپ برای پیروزی در انتخابات واقعاً به معجزه احتیاج دارد. البته این روش خاص خود را برای مقابله با این مشکل دارد. مقابله با تهدید چینی بهانه مهمی است که ترامپ از آن بسیار خوشبین است. بررسی ها همچنین نشان می دهد که حدود دو سوم آمریکایی ها از چین منفی دارند.

ترامپ ابراز امیدواری کرده است که رأی مردم در انتظار افشای خطر و نشان دادن همکاری های گسترده و شخصی دموکرات ها با آژانس های چینی برگردد. برخی از سناتورهای ایالات متحده قبلاً علیه تهدید چین صحبت کرده اند و قصد دارند کارخانه ها را به این کشور بازگردانند.

بنا به گزارش ها ، برخی ایالت های ایالات متحده از سهل انگاری چین در انتشار اطلاعات در مورد ویروس کاوید 19 شکایت کرده اند. از طرف دیگر ، هرگونه درگیری و تهدید امنیتی بزرگ می تواند دست ترامپ را در این شرایط باز کند. اما با محافظه کاری ذاتی ترامپ سازگار نیست که جنگ را شروع نکند.

در عین حال ، توانایی شخصی ترامپ می تواند به او در شرایط بحرانی کمک کند. حریف وی ، جو بایدن ، نشان داده است كه او نمی تواند در مباحث تلویزیونی پاسخگو باشد ، حتی برخی در مورد “پتانسیل فروپاشی فكری” خود اظهار نظر كردند.

از این گذشته ، به جرات می توان گفت که چند ماه پیش برای پیروزی ترامپ هیچ راهی آسان نبود. کوچکترین اشتباه وی در ماه های باقی مانده می تواند امیدهای وی برای ماندن در کاخ سفید را تا حد زیادی کاهش دهد.

پیش بینی های وی در مورد اقتصاد اکنون علت ضرر و زیان وی است ، اما هنوز مشخص نیست که آیا اوضاع در شش ماه آینده یکسان خواهد بود یا می توان انتظار داشت تحولات جدیدی حاصل شود. اما ترامپ سرنوشت کارتر را خودش می داند.

انتهای پیام /

دکمه بازگشت به بالا