بین الملل

مبارزه دیپلماتیک با تاج – کدام کشورها به ایران کمک کردند؟مهسا مویدی: با گسترش ویروس تاج در سرتاسر جهان ، کمک های پزشکی و مالی ایران همچنان رو به کاهش است ، اگرچه کمک ها از روزهای آغازین رو به کاهش بوده است ، اما اهدا کنندگان در بین اهدا کنندگان در قطر ، چین و فرانسه همچنان هستند. . در همین زمان ، همچنان که تحریم های آمریکا علیه ایران تشدید اعتراضات علیه آمریکا را ادامه می دهد ، صدای جیر جیر و گفتگو های وزیر خارجه ما به چشم می خورد. در این حالت ، ما کمک های مداوم به ایران را در نظر گرفته ایم و به تحریم های کشورمان پاسخ داده ایم:

>>> اولین قسمت پرونده در 5 مارس 2010 منتشر شد.

وزارت امور خارجه پیشرفته در مبارزه با تاج؛ جنگ دیپلماتیک علیه ویروس

کمک های جهانی به ایران ادامه دارد

روز اول آوریل ، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوحه ، هواپیمای دوم برای انتقال کمک های دولتی قطر به جمهوری اسلامی ایران ، برای مبارزه با ویروس تاج (جمعه) به تهران عزیمت می کند. این محموله شامل هفت تن تجهیزات پزشکی و پزشکی برای مقابله با تاج ویروس است که پس از کمک قطر هفته گذشته به ایران ارسال شد.

در تاریخ 3 آوریل ، سفیر ایران در پاریس ، بهرام کاظمی گفت: صبح یکشنبه ، اولین هواپیمای منشور برای پرسنل پزشکی بدون مرز به بوردو فرانسه ، از جمله بیمارستان صحرایی ، داروها ، ماسک ، وسایل پزشکی و موارد دیگر منتقل شد.

در تاریخ 4 آوریل ، سفیر ایران در پاریس ، بهرام کسمی اعلام کرد: دسته دوم پزشکان بدون مرز از بوردو امروز راهی تهران شدند. وی افزود: علاوه بر داروها و لوازم مورد نیاز پزشکان و پرستاران ، بخش مهمی از محموله آنها تجهیزات بیمارستان میدانی است که با مشورت وزارت بهداشت نصب و آماده کمک به بیماران خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران برای کمک به اتحادیه اروپا گفت: “کمک اتحادیه اروپا به ایران مستقیماً در برابر انتشار ویروس تاج نیست بلکه یکی از منابع کمک های بشردوستانه است.” سعید عباس موسوی: کمک های بشردوستانه در قالب بودجه ای که اتحادیه اروپا برای کشورهای آسیب دیده برای کمک به کشورها یا خرید تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با این بلایا تهیه کرده است. .

در تاریخ 12 آوریل ، وزارت محیط زیست چین 6000 ماسک از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برای کمک به ملت ایران در مبارزه با ویروس تاج اهدا کرد. وزارت محیط زیست چین همچنین یک ماده ضد عفونی کننده بهداشتی به ایران اهدا کرد که قادر است روزانه حداکثر 6 تن زباله خانگی را در شرایط استاندارد و بهداشتی به بیمارستانها و مراکز درمانی تخلیه کند.

در همان روز ، وزرای امور خارجه فرانسه ، آلمان و انگلیس اولین معاملات مالی با ایران را بر اساس اینستکس تصویب كردند. به گزارش شبکه الجزیره ، وزیر خارجه آلمان ، هایکو ماس می گوید ، برلین ، پاریس و لندن برای تسهیل در تهیه تجهیزات پزشکی به ایران ، نخستین معامله تجاری با ایران مستقر در اینستکس را آغاز کرده اند.

در 11 آوریل ، یک مقام وزارت امور خارجه در صفحه توئیتر خود پیامی در مورد تلاش های اخیر این وزارتخانه برای حفظ تاج منتشر کرد. سید عباس موسوی در توییتر خود نوشت: وزیر و مقامات ارشد وزارت امور خارجه علاوه بر شرکت در جلسات مختلف ملی و ملی ، از طریق یک کنفرانس ویدئویی داخلی آخرین وقایع جهانی و روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران را بررسی می کنند. وی در توییت دیگری اضافه کرد: امروزه ، مبارزه با تاج و تأثیر كاهش آن بر مردم ایران ، در قلب فعالیت دیپلمات های ایرانی قرار گرفته و همه وقایع منطقه ای و جهانی را پیگیری و مشاهده می كند و اقدامات متناسب نیز به مراتب پایان ندارد. .. و دیپلماسی ادامه دارد.

در تاریخ 13 آوریل ، جمعی از محققان ، علاقه مندان فرهنگی ، دوستان فرهنگ و دانشجویان ژاپنی (9 نفر) فیلم ها (و تصاویر) را برای مشاوره های فرهنگی به سفارت ایران در ژاپن برای کمک به مردم ایران در مبارزه با ویروس تاج و لغو تحریم ها ارسال کردند. آنها انجام دادند در پاسخ به گزارشی ، مشاور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن گفت: از شما به خاطر دوستی و ملت عزیز ژاپنی شما متشکرم و برای دولت و ملت ژاپن آرزوی سلامتی داریم. علاوه بر دانشجویان فارسی سفارت ایران در ژاپن ، دو دانشجوی فارسی دانشگاه مطالعات خارجی توکیو نیز پیامی در مورد آن داشتند.

روز چهارشنبه ، چهاردهم آوریل ، یک مقام صندوق بین المللی پول گفت که پس از مطالبه وجوه تاج گذاری با مقامات ایرانی در مورد وام پول در حال مذاکره است. به گزارش رویترز ، جهاد آذر ، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین المللی پول در جلسه آنلاین اظهار داشت: این آژانس در حال مذاکره با مقامات ایرانی است تا از نیازهای ایران مطلع شود و چه اقداماتی باید انجام شود. پیش از این ، سخنگوی صندوق بین المللی پول در پاسخ به سؤال كتبی خبرنگار ایرنا اظهار داشت: “ما در حال مذاكره با مقامات ایرانی برای شناخت بهتر درخواست آنها از صندوق برای استفاده از بودجه اضطراری در پاسخ به تاج بودیم.”

در همان روز ، سفیر ما در وین از اعزام تجهیزات ریشه به ایران خبر داد. کاظم هری آبادی ، سفیر کشورمان و نماینده دائم سازمان های بین المللی در وین ، اعلام کرد که طی رایزنی ها ، آژانس بین المللی انرژی اتمی به زودی دو دستگاه کشف سریع Corona (RT-PCRs) را به ایران می فرستد. گاریوبادی اضافه کرد: به همراه این دو دستگاه ، تجهیزات محافظ شخصی برای کاربران دستگاه ، تجهیزات استارت و کالیبراسیون و همچنین کیت های تشخیصی با استفاده از سه روش نیز ارسال می شود. پیش از این ، هری آبادی تصویب 4000 دلار از صندوق توسعه بین المللی اوپک (OFFID) برای رسیدگی به اقدامات ضد ایران در تاج را اعلام کرد: از طریق سازمان بهداشت جهانی و خرید و توزیع تجهیزات و لوازم. لوازم پزشکی به طور فوری در کشور ما مورد نیاز است.

اعتراضات جهانی در مورد تحریم های بیشتر علیه ایران

روز اول بهار وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، جوزف بورل ، با ادامه رایزنی های ملایم و گسترده در زمینه بهداشت و افشای دیپلماسی علیه تروریسم اقتصادی ایالات متحده و تروریسم درمانی علیه ملت ایران ، با تماس تلفنی درباره وقایع اخیر وقوع جهانی تاج ، تماس تلفنی برقرار می کند. ایران در حال بررسی موانع پیش روی مبارزات انتخاباتی کشورمان علیه تاج فلش بود.

بورل همبستگی با ایران را اعلام کرد و تحریم های یک جانبه ایالات متحده را درمورد سلامت و زندگی مردم ایران رد کرد و از کشورها خواست تا در یافتن راه حلهای مؤثر به دنبال همکاری مؤثر باشند.

وزیر امور خارجه ایران در پیغام توئیتر مورخ 1 آوریل خاطرنشان كرد كه سیاست آمریكا در قبال ایران به سطح جدیدی از رفتارهای غیرانسانی رسیده است. ظریف در توییتر خود نوشت:

“دولت آمریكا مفتخر است كه شهروندان ایرانی را در نوروز و اوایل سال جدید ما كشته است. كاخ سفید حداكثر فشار را بر یك سطح بی سابقه ضد بشری و زندگی انسانی وارد كرده است. پیام ایران به آمریكا” سیاست شما برای مدت طولانی شرم آور خواهد بود ، اما ایران تسلیم نخواهد شد.

در تاریخ 2 آوریل ، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای انتقاد از تحریم های ضدایرانی آمریکا در شرایط فعلی در نتیجه شیوع ویروس تاج را اعلام کرد و خواستار برداشته شدن این تحریم ها شد. در همان روز ، وزیر امور خارجه ما در مصاحبه ای با روزنامه معتبر برزیلی Folia di San Paulo ، برزیل اظهار داشت که تروریسم پزشکی ایالات متحده مانع از پاسخ مؤثر به همه گیری جهانی می شود.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در انتقاد از موضع واشنگتن در مورد تلاش برای مقابله با ویروس تاج گفت: “ایالات متحده عمل غیر انسانی از اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران را رها کرده است.” در آستانه مخالفت بین المللی با تحریم های ایالات متحده علیه ایران و تأثیر منفی آن بر ویروس تاج ، سرگئی ربکوف ، معاون وزیر امور خارجه روسیه از واشنگتن خواست تا جلوی رفتارهای غیر انسانی واشنگتن با تهران را بگیرد. به گفته اسپوتنیک ، معاون وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه علیه مسکو علیه تحریم های ایالات متحده علیه ایران صحبت کرده است ، گفت: “ما از ایالات متحده خواسته ایم و می خواهیم به عمل غیر انسانی تحریم های یک جانبه علیه ایران پایان دهیم.”

5 آوریل رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار تجدید نظر در مورد تحریم ها علیه کشورهایی نظیر ایران در معرض بیماری همه گیر ویروس تاج شد. میچل باچل ، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: “در این مقطع حساس ، تحریم های اعمال شده بر بخش اقتصادی کشور باید کاهش یا به حالت تعلیق درآید تا از سلامت عمومی در جهان و حمایت از حقوق و زندگی میلیون ها نفر محافظت شود.”

در همان روز ، به دنبال فراخوان های بین المللی مبنی بر رفع تحریم های ایالات متحده علیه ایران برای کمک به مبارزه با ویروس تاج ، پادشاه محمود قریشی تماس تلفنی با آرانز گونزالز وزیر خارجه اسپانیا را تکرار کرد.

در 10 آوریل ، 62 مرکز و سازمان های عربی خواستار رفع تحریم های آمریکا علیه ایران ، برای تجاوز به یمن و کمک به فلسطین هستند. به گفته شبکه المسیری ، سازمان های حقوق بشر و سازمان های حقوق بشر پس از انفجار ویروس تاج بیانیه بشردوستانه صادر کردند. تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران ، پایان دادن به تجاوز به یمن و ارائه کمک های مالی و پزشکی به ساکنان فلسطین در کرانه باختری ، غزه و اردوگاه های پناهندگان. در همان روز ، وزیر امور خارجه ما در برابر همه جنگی که ایالات متحده علیه کشور ما در حال انجام بود ، توئیت کرد.

در تاریخ 11 آوریل ، وزیر امور خارجه ما در صفحه اینستاگرام خود نوشت که ایالات متحده می خواهد یک کمپین فشار حداکثر شکست خورده بر علیه ایران را با ویروس تاج احیا کند. وی همچنین در یک یادداشت روزنامه روسی تأکید کرد که ایالات متحده باید به مجازات های شرم آور ، غیرقانونی و سخت خود پایان دهد که این جنایاتی علیه بشریت است.

نخست وزیر عراق همچنین خواستار کمک های بین المللی به ایران در مبارزه با ویروس تاج شد. نخست وزیر عراق ، عدنان الزرفی اظهار داشت: “ما از جامعه بین المللی می خواهیم تا به جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تاج کمک کند.”

در روز دوازدهم ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا انتشار هسته ای ایران را “چهار محدودیت” در مورد برنامه هسته ای ایران خواند ، كه این مدت چهار روز تمدید شد. در همان روز ، 180 رئیس انجمن اساتید دانشگاه ها ، مؤسسات آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی ، در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار لغو تحریم های شدید آمریکا علیه ملت ایران شدند.

تحریم های ساریانی نیز به موضوعی مبنی بر اختلاف نظر و اظهارنظر در مورد نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شده است. در 13 آوریل ، یک نامزد احتمالی دموکرات اعتراف کرد که تحریم های واشنگتن مانع از ارائه کمک پزشکی به ایران می شود. و در مورد مراقبت های پزشکی در ایران. وی به وزیر امور خارجه پومپئو و وزیر امور خارجه خزانه‌داری آمریکا استفان مانوچین توئیت کرد: این بیماری همه گیر محدودیتی ندارد. بیایید به اختلافات در کشورهای خود پایان دهیم و تحریم ها را کاهش دهیم تا رنج مردم را کاهش دهد.

همچنین در نامه ای ، 32 عضو کنگره خواستار تعلیق تحریم های ایالات متحده علیه ایران هستند.

پس از اعتراض وزارت امور خارجه علیه ایران ، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریكا به دیپلمات های ایرانی گفت: “كسی به دروغ مقامات آمریكا علیه ایران دروغ نمی گوید.” مجید تخت راوانچی در صفحه توییتر خود نوشت: اتهام مقامات آمریکایی به ایران هیچ مرز و مرزی ندارد ، و وی ادامه می دهد: در حالی که جهان بر همکاری با کویت -1 تمرکز دارد و از ایالات متحده می خواهد که تروریسم اقتصادی را برداشته باشد ، وزیر مایک پومپئو به جای آن دروغ می گوید. بیگانگان آمریكا: این بار در برابر دیپلمات های ایرانی ، نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشته است كه كسی به او تقلب نمی كند.

312 310


این مقاله بر پایه پرتال پیشرفته خبری، اقدام به خبررسانی می نماید، به همین خاطر مسوولیت تمام مقالات سایت بر عهده پایگاه های اصلی بوده و سایت دانا نیوز هیچ مسوولیتی در قبال نوشته های سایت ندارد.

دکمه بازگشت به بالا